Εθνική ομάδα μπάσκετ - Σαλούστρος
Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Σαλούστρος

Με μία απίστευτη νίκη γοήτρου στην παράταση 97-94 επί της Λετονίας στη «φούσκα» της Ρίγα και με ρεκόρ 4-2 έκλεισε η Εθνική ομάδα μπάσκετ τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2022, στο οποίο είχε ούτως ή άλλως προκριθεί πριν από το τελευταίο ζευγάρι των αγώνων της.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε πολύ χαλαρά το ματς, δεν είχε καθόλου συνοχή και μοιραία βρέθηκε στο -14 στο ημίχρονο (51-37). Κατάφερε ωστόσο να ανακάμψει στην τέταρτη περίοδο με τα μεγάλα σουτ του Παπαδάκη που έκανε ονειρεμένο ντεμπούτο στην Εθνική.

Το τρίποντο του Χρυσικόπουλου έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (82-82) και εκεί ο ίδιος έκανε και το κρίσιμο μπλοκ στον Φρεϊμάνις πριν ο Σαλούστρος βάλει τις βολές για το τελικό 97-74 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τα 10λεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.α.), 94-97

ΛΕΤΟΝΙΑ (Στελμάχερς): Φρεϊμάνις 16 (1), Λόμαζ 5 (1), Σίλινς 6, Σκέλε 13, Ζόρικς 21 (5), Μπέρζινς 2, Λάκσα 9 (2), Μέγιερς 13, Μέγιερις 3, Ζάγκαρς 6

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Χουγκάζ 5 (1), Χρυσικόπουλος 17 (2), Κατσίβελης 19 (2), Παπαδάκης 11 (3), Σαλούστρος 17 (1), Καράμπελας, Κουζέλογλου 5 (1), Μαργαρίτης 14, Μωραΐτης 2, Μουράτος 4, Τσαλμπούρης 3