Φάση από το χθεσινό νικηφόρο παιχνίδι του ΟΦΗ

Κυριαρχική εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ, παίρνοντας πανηγυρικά την πρώτη της φετινή νίκη στη μεγάλη κατηγορία, με 3-0 σετ επί του Αριστοτέλη Σκύδρας στο κλειστό του ΒΑΚ.

Παίζοντας για πρώτη φορά φέτος χωρίς ελλείψεις, ο ΟΦΗ έδειξε αυτό που υποστήριζε καιρό τώρα στις δηλώσεις του ο Κώστας Δεληκώστας, ότι δεν έχει σχέση δηλαδή με την περσινή ομάδα και μπορεί να διαγράψει μία πολύ καλύτερη πορεία στο πρωτάθλημα.

Με εξαιρετική υποδοχή και επιθετικό πλουραλισμό, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους νεοφώτιστους, κατακτώντας απολύτως δίκαια το πρώτο φετινό τρίποντο.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 16-11 και 20-15 στο πρώτο σετ αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, ισοφαρίζοντας σε 22-22.

Το χαμένο σερβίς του Μέντεζ και η άουτ επίθεση που έκανε ο Κουβανός, επέτρεψαν στον ΟΦΗ να φθάσει στο 24-22 και ο Σικούκου με μπλοκ άουτ επίθεση, έκλεισε το σετ στο 25-23 για το 1-0.

Το 2ο σετ τελείωσε νωρίς καθώς στο 6-5 ο Βραζιλιάνος πασαδόρος Αντάμι πήγε στο σερβίς και διέλυσε την υποδοχή του Αριστοτέλη. Με σερί 7-0 ο ΟΦΗ εκτόξευσε τη διαφορά στο 13-5 και το σετ έκλεισε με συνοπτικές διαδικασίες ο Σικούκου (25-15).

Στο τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα, ο ΟΦΗ είχε τον έλεγχο (21-17) και στο φινάλε, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της ομάδας της Σκύδρας για να «κλειδώσει» τη νίκη με 25-22.

«Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την πρώτη νίκη. Ουσιαστικά τώρα χτίζουμε την ομάδα. Προσπαθούμε να βρεθούμε με τον πασαδόρο. Θέλουμε λίγο χρόνο, αλλά νομίζω με δουλειά θα είμαστε πολύ ανταγωνιστικοί. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας. Ηταν και σε αυτό το παιχνίδι, πολύ ωραία η ατμόσφαιρα», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας.

Τα σετ: 25-23, 25-15, 25-22.

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Τζάρβις 12, Χήρας 6, Σικούκου 12, Αντάμι 4, Βαϊόπουλος 5, Αμπράο 9 / Τσαδήμας (λ), Αραμπόπουλος 1.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Σδραυκάκης): Μέντεζ 18, Τζάκσον 5, Ρόχας 2, Προύσαλης, Τσέλιος 3, Σαρικεΐσογλου 7 / Συναδινός (λ), Αντωνίου (λ), Παπαγεωργίου, Σδραυκάκης Π., Βλαχοπούλος, Παλαιολόγος 1.