ΜΠΑΣΚΕΤ - ΟΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

Με τον τρόπο που επιθυμούσε μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής ο ΟΦΗ, λυγίζοντας στο κλειστό του ΒΑΚ την αντίσταση του Άρη Πετρούπολης με 85-76.

Η αρκετά ανανεωμένη σε πρόσωπα ομάδα του Γιάννη Κόκκινου άφησε καλές εντυπώσεις μετά το 15ο λεπτό, όταν βρήκε τα πατήματά της και πήρε το προβάδισμα στο σκορ.

Μέχρι εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία της αναμέτρησης, κυριαρχώντας στις μάχες της ρακέτας. Μάλιστα πήραν και διαφορές 9 πόντων (8-17 στο 8΄ και 18-27 στο 11΄). Αλλάζοντας αρκετά σχήματα, ο ΟΦΗ κατάφερε να θωρακίσει τη ρακέτα του και με εκφραστές στην επίθεση τους Καραλή, Αγαπιάδη, Κριθινάκη «έτρεξε» σερί 11-0, με το οποίο προηγήθηκε 44-38 στο 19’.

Ο ΟΦΗ «πάτησε» ακόμα περισσότερο το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, φθάνοντας και στο +15 (67-52 στο 29’), ενθουσιάζοντας τους 250 φιλάθλους που τον υποστήριξαν.

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, παρά την προσπάθεια της αθηναϊκής ομάδας να επιστρέψει (75-69 στο 36’). Δύο καθοριστικά τρίποντα του Τσερκιτσόγλου, έδωσαν τέλος στα όνειρα του Άρη που είχε ως κορυφαίο παίκτη τον 40χρονο Σπύρο Παντελιάδη.

«Μέσα από την άμυνα, πήραμε τη διαφορά και τελικά τη νίκη που θέλαμε στο ξεκίνημα της σεζόν. Ελπίζουμε σε μια καλύτερη πορεία από πέρυσι, στηριζόμενοι πάντα στο ομαδικό πνεύμα», τόνισε ο Νίκος Κριθινάκης που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του ΟΦΗ.

Από την πλευρά του ο Γιάννης Κόκκινος είχε κάθε λόγο για να είναι ικανοποιημένος από τους παίκτες του: «Ξεκινήσαμε διστακτικά, με τον αντίπαλο να μας δημιουργεί προβλήματα κάτω από το καλάθι. Με ομαδική προσπάθεια καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του αγώνα. Στο τέλος παρασυρθήκαμε από το γρήγορο παιχνίδι του Άρη όμως ευτυχώς δε μας κόστισε. Προχωράμε βήμα βήμα και θα δούμε τι θα πετύχουμε».

Μέτρια η διαιτησία των Καρακάση – Γεράνιου.

Τα 10λεπτα: 18-23, 46-40, 67-55, 85-76.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 18 (2), Τσερκιτσόγλου 10 (2), Μαϊστρέλης, Αγαπιάδης 16 (1), Καρλάφτης 8 (2), Βασιλειάδης 4, Καραλής 23 (2), Πάλλης 4, Βλαχάκης.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Παπαδόπουλος) Μόκκας 5, Βενιτουράκης 4 (1), Χανιάς- Πανταζής 2, Κουλούρης 9 (1), Λιακόπουλος 10 (1), Μπούτρης 8, Γιατράκος 4, Παντελιάδης 18 (1), Θωμόπουλος 1, Μπέλη 15.

Άτυχος ο ΑΟΚ Χανιά

Πικρή αποδείχθηκε η πρεμιέρα για τον ΑΟΚ Χανιά μετά την εντός έδρα ήττα με 72-70 από τον Άρη Νίκαιας. Παρά το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, οπότε η διαφορά έφτασε και στο +14 για τους νεοφώτιστους, το κακό τρίτο δεκάλεπτο έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού.

Ο ΑΟΚ έκανε την τελική του αντεπίθεση, ισοφάρισε (70-70) 34’’ πριν το τέλος, όμως οι βολές του Θαλασσινού στα 9 δεύτερα (70-72) και μια κακή επιθετική επιλογή στο φινάλε από τον Αλεξίου, έδωσαν τη νίκη στον Άρη Νίκαιας.

Τα 10λεπτα: 26-16, 43-35, 52-55, 70-72.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Ροδάς): Αλεξίου 19 (2), Υφαντόπουλος 4 (1), Σαράντης 2, Μπαγάκης 5 (1), Πούρος 9 (1), Σκαμνάκης 13 (1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 2, Τασιούδης 12, Κοντογιάννης 4.

ΑΡΗΣ Ν. (Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 26, Στογιάνοβιτς 3 (1), Κοροπούλης 15 (3), Θαλασσινός 8, Κωνσταντίνου, Γαλίτης 2, Κόλλιας 16, Καπετάνιος 2.