Μοιραίος χθες για τον ΟΦΗ ο Θεοδωρίδης

Δύσκολο Πάσχα θα περάσει η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ μετά την οδυνηρή ήττα που γνώρισε από τον Αρη Νίκαιας στο κλειστό του ΒΑΚ με 71-69 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Το τοπικό συγκρότημα απώλεσε μοναδική ευκαιρία να κερδίσει τον πιο βασικό ανταγωνιστή του στη μάχη της παραμονής και βρέθηκε  σε πολύ άβολη θέση, δύο στροφές πριν από το φινάλε. Ο ΟΦΗ βέβαια «χρωστάει» ένα ματς (αυτό με τον Πανιώνιο εκτός έδρας) ωστόσο θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια στο φινάλε (με Δούκα εκτός και Χανιά εντός τα άλλα δύο παιχνίδια) για να υλοποιήσει τον στόχο του.

Όλα θα ήταν πολύ πιο εύκολα για τους παίκτες του Βασίλη Ράλλη, εάν χθες στεκόντουσαν στο ύψος των περιστάσεων και στα 40 λεπτά του αγώνα. Κάτι που δεν έγινε καθώς μετά το 51-31 στο 25’ λεπτό, για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, «έπεσε» ο διακόπτης της ενέργειας στους γηπεδούχους.

Η ομάδα της Νίκαιας που μέχρι τότε ήταν στο καναβάτσο (έχανε με 14-0 στο έκτο λεπτό και με 34-17 στο 17’), κατάφερε με τη ζώνη της και κάποια εύστοχα μακρινά σουτ να «ρίξει» τη διαφορά στους 10 πόντους (54-44 στο 29’), βάζοντας πίεση στον ΟΦΗ, το ζητούμενο του οποίου εκτός από τη νίκη χθες, ήταν και το +7. Το παιχνίδι «άναψε» στο τελευταίο πεντάλεπτο με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τον ΟΦΗ να μη μπορεί να σταματήσει τον «καυτό» Πρίτσο.

Το άστοχο δίποντο του Μποχωρίδη στα 15’’ και το λέι απ του Κόλλια, διαμόρφωσαν το 70-67 για τον Αρη, με τον Λιανό να μειώνει αμέσως μετά με βολές (70-69). Ο Δαχρετζής ευστόχησε σε μία βολή στα 6’’ (71-69) αλλά το φάουλ που κέρδισε ο Θεοδωρίδης σχεδόν σε «νεκρό» χρόνο, δεν αξιοποιήθηκε από τον πλέι μέικερ του ΟΦΗ που έχασε και τις δύο βολές (τη δεύτερη επίτηδες), με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να «δραπετεύσουν» με μια τεράστια νίκη.

«Στο τέταρτο δεκάλεπτο φοβηθήκαμε να κερδίσουμε.  Όταν μειώθηκε η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, αγχωθήκαμε  όλοι ανεξήγητα. Αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη για το αποτέλεσμα. Χρειαζόμαστε πλέον μία με δύο νίκες, σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα», τόνισε φανερά απογοητευμένος ο Βασίλης Ράλλης.

Tα 10λεπτα: 21-11,39-27,57-47,69-71

Καλή η διαιτησία των Αναστόπουλου, Νάστου, Ρίζου.

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 10, Μποχωρίδης 16(4), Μητρόπαπας 6(2), Καρλάφτης,Τσερκιτσόγλου 9(3), Μηλαθιανάκης 4, Αγαπιάδης 2, Πρωτογεράκης 4, Πάλλης 4, Θεοδωρίδης 3 (1), Πάλλης 11

ΑΡΗΣ Ν. ( Μωϋσιάδης): Τσιότρας 12, Δαχρετζής 9 (2), Πρίτσος 17(3), Κόλλιας 14(1), Πεταλάς 8, Τσάτας 8(1), Καραβανάς 3(1), Παπαδάκης

Ο ΑΟΚ Χανιά επικράτησε εκτός έδρας του Μανδραϊκού με 78-58, συνεχίζοντας την εξαιρετική φετινή του πορεία.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ: (Κεσαπίδης):  Χουχούμης 22 (3), Βαζούκης 3 (1), Στογιάνοβιτς 7, Ψάρας 2, Καραϊσκος 4, Σανδραμάνης, Καζάνης 2, Νέσσης 7 (1), Κουρέπης 20 (1), Παναρετάκης, Τσιρογιάννης 4, Παπαδάκης 7 (1).