Ο Γουμενάκης σε μία προσπάθειά του στο χθεσινό παιχνίδι

Στα επιτυχημένα αποτελέσματα επέστρεψε ο Εργοτέλης, κερδίζοντας με 72-66 την Παναχαϊκή στο κλειστό του «Λίντο».

Ηταν η δέκατη νίκη σε 15 ματς Γ’ Εθνικής για τους «κιτρινόμαυρους» που συνεχίζουν στις υψηλές θέσεις.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι και στα 40 λεπτά, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το ροζ φύλλο, παρ’ ότι δεν είχαν ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ορμή (8-2) στο ματς αλλά στη συνέχεια δέχθηκαν 10-0 σερί από τους Πατρινούς που προηγήθηκαν και με 7 πόντους στο 13’ (24-17).Με μπροστάρηδες τους Καραλή, Αθανασιάδη, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και πήγαν στα αποδυτήρια με ένα καλάθι διαφορά (34-32).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Παναχαϊκή που στηριζόταν κυρίως στα τρίποντα, να παίρνει κεφάλι (57-55) στο 34’.

Ακολούθησε η εντελώς άδικη αποβολή του Γιάννη Βισκαδουράκη από τον πάγκο του Εργοτέλη (με δύο τεχνικές ποινές στην ίδια φάση) κι έτσι τους γηπεδούχους ανέλαβε στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Γιώργος Γωνιωτάκης.

Τα τρίποντα των Μαϊστρέλη, Γιαννακόπουλου έφεραν στο +4 την ομάδα τους (67-63), στο 1.45’’ πριν τη λήξη και τα απανωτά λάθη των Πατρινών σε δύο επιθέσεις, «κλείδωσαν» τη νίκη της ομάδας του Ηρακλείου.

«Αυτές οι νίκες δείχνουν τον χαρακτήρα της ομάδας μας, αν και δεν παρουσιαστήκαμε πολύ συγκεντρωμένοι. Εχουμε μείνει ουσιαστικά χωρίς στόχο αλλά θα παίξουμε σε κάθε ματς για την ιστορία του σωματείου και τον εγωισμό των παιδιών», τόνισε ο κ. Βισκαδουράκης.

Τα 10λεπτα: 14-18, 34-32, 50-49, 72-66.

Με πολλά λάθη η διαιτησία των Κιουλάφα-Αντωνέλου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Μαρκόπουλος 5 (1), Αθανασιάδης 8(1), Μαϊστρέλης 3 (1), Μαχαιριανάκης 11, Γουμενάκης 8 (2), Μπουμπάρης 12, Μανιαδής, Γιαννακόπουλος 11(1), Χαμηλάκης, Καραλής 14 (2).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζίζηλας): Γιόβας 9(1), Σπυριδωνίδης 4, Τριπολίδης 11 (2), Κατωπόδης, Κούτρας, 13 (3), Τζίμης 13, Τσουλφάς 12 (4), Βανδώρος 4, Χάρης.