η ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ στο ματς με τον τρίτο ΠΑΟΚ
Ο Λουκούμι ήταν από τους κορυφαίους του ΟΦΗ στο ματς με τον ΠΑΟΚ

Την καλύτερή της εμφάνιση μέσα στο 2020 πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ κι όμως υπέστη την 5η σερί ήττα στο ματς με τον τρίτο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε με 3-0 από το κλειστό του ΒΑΚ, στη 13η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ.

Χωρίς τον Τσούλαφιτς που αποτελεί παρελθόν (θα συνεχίσει στο Ντουμπάι) και με τον Ανέστη Γιαννακόπουλο σε ρόλο πρώτου προπονητή, ο ΟΦΗ έβγαλε πολλή ενέργεια στο παιχνίδι του (12 άσοι). Βάσει απόδοσης, δικαιούνταν τουλάχιστον τον βαθμό, τον οποίο στερήθηκε από τις λάθος αποφάσεις του πρώτου διαιτητή Ονόπα κυρίως στο πρώτο και το τρίτο σετ.

Με το σκορ 22-22 στο πρώτο σετ, ο διαιτητής έδωσε πόντο στον ΠΑΟΚ σε καρφί του Βαν ντε Ντρις που σταμάτησε καθαρά στο φιλέ ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα (23-24), οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν άμυνα με τα χίλια ζόρια στο μπλοκ του Λουκούμι, με τη μπάλα να φαίνεται ότι έχει ακουμπήσει στο έδαφος… «Κάναμε μεγάλη προσπάθεια όμως σε μερικά σημεία μάς έλειψε η αυτοσυγκέντρωση.

Έχουμε καλούς παίκτες με δυνατότητες και θα προσπαθήσουμε μέχρι το τέλος για ό,τι καλύτερο», τόνισε ο κ. Γιαννακόπουλος που έβαλε τον Λουκούμι σε θέση διαγώνιου και βασικούς ακραίους τους Ρουμελιωτάκη, Σαρικεϊσογλου ενώ πήρε τα μέγιστα από τον πασαδόρο Κομητούδη (ο Στοροζίλοφ δεν έπαιξε λεπτό), την απόδοση του οποίου εκθείασε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, κ. Δεληκώστας:

«Ο ΟΦΗ ήταν μία διαφορετική ομάδα σήμερα και πιστεύω ότι θα παραμείνει σίγουρα στην κατηγορία. Μας δυσκόλεψε πολύ και ειδικά ο Κομητούδης που είναι ο καλύτερος νέος Έλληνας πασαδόρος».

1ο σετ: 8-5, 20-17, 23-25

2ο σετ: 8-4, 18-14, 24-26

3ο σετ: 5-8, 16-15, 23-25

ΟΦΗ (Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 12, Κομητούδης 2, Λουκούμι 19, Καρατζάς 6, Καραμπαλί 9, Σαρικεΐσογλου 11, Γκαράς (λ), Κοσκινάς

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Μάρσαλ 9, Τερζής 3, Μπιέλιτσα 6, Γάτσης 2, Αμπράο 9, Βαν ντε Ντρις 22, Στεφάνου (λ), Κωνσταντινίδης (λ), Σωτηρίου, Εφραιμίδης

Στα άλλα ματς της 13ης αγωνιστικής: Φοίνικας-Παμβοχαϊκός 3-0, Κηφισιά-Ελπίδα 3-0, Εθνικός Αλ.-Ολυμπιακός 0-3, Ηρακλής-ΠΑΟ 0-3. Ο ΟΦΗ παρέμεινε 8ος με 11β. και την επόμενη αγωνιστική θα παίξει με την Ελπίδα στη Θεσσαλονίκη.