Η 6η θέση που πήρε ο Τσιτλακίδης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα είναι η καλύτερη έως τώρα για την Ελλάδα
Η 6η θέση που πήρε ο Τσιτλακίδης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα είναι

Επιτέλους διάκριση για την Εθνική ομάδα άρσης βαρών εφήβων – νεανίδων που μετέχει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στα «Δύο Αοράκια» και ολοκληρώνεται αύριο.

Το πρόσωπο των αγώνων έως τώρα αναμφίβολα για τη χώρα μας είναι ο Δημήτρης Τσιτλακίδης που κατέκτησε την 6η θέση στο ζετέ των 81 κιλών, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Ο 19χρονος αθλητής του Ευμάστα Λειβαδιάς σήκωσε 135 κιλά στο αρασέ, κάνοντας ατομικό αλλά και πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας, ξεπερνώντας αυτό του Μισακιάν από το 2019.

Δεν σταμάτησε, όμως εκεί, αφού στην τρίτη του προσπάθεια στο ζετέ σήκωσε 171 κιλά δημιουργώντας ατομικό και πανελλήνιο ρεκόρ, καταλαμβάνοντας την 6η θέση. Ο Τσιτλακίδης με 135κ. στο αρασέ και 171κ. στο ζετέ, έκανε και πανελλήνιο ρεκόρ στο σύνολο με 306 κιλά (το προηγούμενο ήταν του Μισακιάν στα 303κ.), παίρνοντας την 11η θέση στο σύνολο.

Στα 81 κιλά, επίσης, ο Χρήστος Χριστοφορίδης έκανε ατομικά ρεκόρ στο αρασέ (123κ.), στο ζετέ (150κ.) και στο σύνολο (273κ.), καταλαμβάνοντας τη 16η θέση.

Ο Έρικ Χοψονίδης και ο Μανώλης Δαμουλάκης συμμετείχαν στο τρίτο γκρουπ των 89 κιλών, βελτιώνοντας με τη σειρά τους τα ατομικά τους ρεκόρ.

Ο Χοψονίδης σήκωσε 113κ. στο αρασέ και πήγε ακόμα καλύτερα στο ζετέ με 152κ. και με 265κ. στο σύνολο, πήρε την 20η θέση.

Ο Δαμουλάκης του Ατλαντα Καλλιθέας, με 275κ. στο σύνολο (124 +151), κατέλαβε τη 18η θέση.

Θετική ήταν η παρουσία και των κρητικών αθλητριών, Χρυσής Λιονή και Χρυσούλας Χατζηδάκη στο β’ γκρουπ των 71 κιλών.

Η 20χρονη Λιονή του Αρκαδίου έκανε ατομικά ρεκόρ στο αρασέ (70κ.), στο ζετέ (90 κ.) και φυσικά στο σύνολο με 160 κιλά, παίρνοντας την 20η θέση.

Οσον αφορά τη Χατζηδάκη, η 19χρονη αθλήτρια του Κύδωνα σήκωσε 67κ. στο αρασέ, κάνοντας ατομικό ρεκόρ, 80κ. στο ζετέ και 147κ. στο σύνολο (21η στο σύνολο).

Εξαιρετική τέλος ήταν η εμφάνιση της Μαρίας Παπαδοπούλου στο α’ γκρουπ των 76 κιλών, καθώς σημείωσε ατομικά ρεκόρ στο αρασέ (70κ.), στο ζετέ (81κ.) και βέβαια στο σύνολο με 151κ., επίδοση που της έδωσε τη 12η θέση, η οποία είναι η υψηλότερη για την Εθνική ομάδα στις νεάνιδες.