Oι γυναίκες του Εργοτέλη με τον Αστέρα Ρεθύμνου

Με τέρμα που σημείωσε η Ξέρα στην εκπνοή των καθυστερήσεων, ο Εργοτέλης απέφυγε την ήττα από τον Αστέρα Ρεθύμνου (1-1), στο κρητικό ντέρμπι της πρεμιέρας της Α’ Εθνικής γυναικών που διεξήχθη στο «Μαρτινέγκο».

Οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 1ο λεπτό, έχασαν μοναδική ευκαιρία για γκολ όταν το σουτ της Δρακογιαννάκη σε κενή εστία πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 10’ και στο 19’ την ίδια κατάληξη είχαν τα σουτ της Σιδηρά, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου χωρίς σκορ.

Πλουσιότερο σε φάσεις το δεύτερο μέρος, με τον Εργοτέλη να απειλεί στο 57’ με την Δρακογιαννάκη το σουτ της οποίας κατέληξε άουτ ενώ δέκα λεπτά αργότερα η Σιδηρά με εξαιρετικό φάουλ είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία της Χατζηστάμου.

Η Δανάη Σιδηρά χάρισε μία φανέλα του Εργοτέλη στην μικρή Κατερίνα

Στο 75’ οι φιλοξενούμενες είχαν μια καλή στιγμή για γκολ όταν η Τούνα βρέθηκε τετ-α-τετ με τη Στριλιγγά, με την τελευταία να διώχνει σε κόρνερ ενώ δύο λεπτά αργότερα η Δαφέρμου με ωραίο σουτ-φάουλ από μακριά, ανάγκασε τη Στριλιγγά σε εξαιρετική επέμβαση.

Ο Εργοτέλης «απάντησε» στο 79,’ με τη Σαριδάκη να πλασάρει μόλις άουτ.

Το φινάλε ήταν δραματικό, με τον Αστέρα να ανοίγει το σκορ στο 82’ με μακρινή εκτέλεση φάουλ της Δαφέρμου, το οποίο δεν αποδείχθηκε νικητήριο.

Στην τελευταία φάση του αγώνα (94’), έπειτα από κόρνερ της Σιδηρά, η μπάλα έφτασε στην Ξέρα και εκείνη με συρτό δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κυριακίδης (Λασιθίου).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στριλιγγά, Χαριτάκη (72’ Δρακωνάκη), Καλέση (85’ Ηλιάδη), Κωνσταντοπούλου, Ζήγρα (72’ Σαριδάκη), Φανουράκη, Σιδηρά, Ξέρα, Δρακογιαννάκη, Σημαιάκη, Ραπάνη

ΑΣΤΕΡΑΣ Ρ.: Χατζηστάμου, Νάνου, Κιαχίδου, Κελαϊδή, Δρακάκη, Δαφέρμου, Βορριά, Μανωλίτση (93’ Καραντωνάκη), Γουνάκη, Τζουτζουράκη, Τούνα (87’ Σταγάκη).

Πριν την έναρξη του ντέρμπι, η γυναικεία ομάδα του Εργοτέλη δια της Δανάης Σιδηρά, τίμησε τη νεαρή αθλήτρια του συλλόγου Κατερίνα Ξυδάκη (κόρη του προπονητή του Ηροδότου) που περνά μια σοβαρή περιπέτεια υγείας.