Το 10ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του κατέκτησε στο Ηράκλειο ο Ολυμπιακός

Ερυθρόλευκο βάφτηκε το 47ο Κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός κερδίζοντας δίκαια με 81-73 τον Παναθηναϊκό στα «Δύο Αοράκια» κατέκτησε το δέκατο Κύπελλο της ιστορίας του, επιστρέφοντας μετά από αρκετά χρόνια στους εγχώριους τίτλους.

Η ομάδα του Πειραιά που είχε 11 έτη να στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδας, επιβεβαίωσε τη φετινή αγωνιστική της υπεροχή έναντι του «αιώνιου» αντιπάλου στο τελευταίο δεκάλεπτο του τελικού, ο οποίος αναμφίβολα ήταν από τους ωραιότερους των τελευταίων χρόνων.

Οι περίπου 2.500 θεατές δημιούργησαν μία όμορφη ατμόσφαιρα στο μεγάλο Κλειστό του Ηρακλείου, με τους διοργανωτές να κερδίζουν σε μεγάλο βαθμό το στοίχημα που είχαν βάλει πριν από την έναρξη του Final 4.

Φίλοι και των δύο ομάδων κάθισαν μαζί στις εξέδρες, χωρίς να σημειωθεί το παραμικρό παρατράγουδο και ευχή όλων είναι να επαναληφθούν σύντομα τέτοιες εικόνες και σε γεμάτα γήπεδα… Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Ο Νέντοβιτς «οργίασε» σε αυτό το διάστημα, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους «πράσινους» με συνολικά 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Από την άλλη, ο Βεζένκοφ ήταν η πιο αξιόπιστη λύση για την ομάδα του Μπαρτζώκα που πήγε με μειονέκτημα 6 πόντων (45-39) στα αποδυτήρια. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός «έχτισε» διψήφια διαφορά πόντων (59-47 στο 25’), με τους Μέικον και Ουάιτ να παίρνουν τη … σκυτάλη από τον Νέντοβιτς στο σκοράρισμα.

Ο Νέντοβιτς ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού

Ο Ολυμπιακός φυσικά δεν το έβαλε κάτω και αφού «ροκάνισε» τη διαφορά με καλές επιλογές στην επίθεση, έδωσε αμυντικό ρεσιτάλ στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός είχε 0/15 σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο, έμεινε επτάμιση λεπτά χωρίς πόντο και δέχθηκε σερί 15-0, με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 73-67 στο 37’.

Οι «πράσινοι» βρήκαν πόντους μόνο από βολές στην 4η περίοδο αλλά οι δύο χαμένες του Μέικον, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, με τον Ντόρσεϊ να τελειώνει το ματς με μεγάλα σουτ. Αξιοσημείωτο είναι ότι η ανατροπή του Ολυμπιακού έγινε χωρίς τον Σλούκα στο παρκέ καθώς ο Ουόκαπ τα πήγε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση…

«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και μας έφτασε στα όριά μας», τόνισε ο Γιώργος Μπαρτζώκας και συνέχισε:

«Είναι ο πρώτος στόχος της σεζόν που ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Ευχαριστούμε τους προέδρους, τους οπαδούς μας, το προπονητικό σταφ και τους παίκτες μας».

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που αναδείχθηκε MVP του τελικού, τόνισε: «Αυτό που γύριζε το παιχνίδι ήταν η άμυνά μας. Είναι υπέροχο συναίσθημα για μένα και για όλους στην ομάδα να κατακτάμε αυτόν τον τίτλο» Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Πρίφτης δήλωσε:

O περιφερειάρχης κ. Αρναουτάκης βράβευσε τον mvp Ντόρσεϊ

«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια και θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου. Αυτό δυστυχώς διήρκεσε για τρία δεκάλεπτα, δυστυχώς στο τέταρτο καταρρεύσαμε». 10λεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81 Διαιτητές: Φούφης, Κορομηλάς, Τσαρούχα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 10 (2), Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Ουάιτ 15 (1), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23 (4), Έβανς 6, Σαντ Ρος 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (1), Ντόρσεϊ 21 (3), Λαρεντζάκης, Φαλ 7, Σλούκας 10 (1), Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 18 (2), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9