‘Ερμαιο(4-1) στις διαθέσεις της Τσέλσι ο Παναθηναϊκός(vid)

Ο Παναθηναϊκός υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Τσέλσι, καθώς ηττήθηκε με το βαρύ αλλά δίκαιο 4-1 στο σχεδόν κατάμεστο ΟΑΚΑ, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στη σκιά του θανάτου του Τζορτζ Μπάλντοκ (μιας και ήταν το πρώτο εντός έδρας των “πρασίνων” μετά τον αδόκητο χαμό του).

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης -χάνοντας και μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Γέντβαϊ στο πρώτο λεπτό- αλλά μετά το πρώτο γκολ των Λονδρέζων που σημείωσε ο Ζοάο Φέλιξ στο 22′, “εξαφανίστηκε” από το γήπεδο.

Το δεύτερο μέρος κύλησε εφιαλτικά για το τριφύλλι, καθώς δέχθηκε τρία γκολ σε δέκα λεπτά. Αρχικά στο 49′ ο Μούντρικ πέτυχε το πρώτο του γκολ στη σεζόν με κοντινή κεφαλιά. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 55′. Ο Φέλιξ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Μαξίμοβιτς έβαλε την κόντρα και άλλαξε την πορεία της μπάλας, μπερδεύοντας έτσι τον Ντραγκόφσκι για το 3-0.

Στο 58′ ο Μαντσίνι έκανε χέρι σε μεταβίβαση του Ζοάο Φέλιξ. Ο διαιτητής ήταν δίπλα και έδωσε την εσχάτη των ποινών. Ο Ενκουνκού ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, κάνοντας το 4-0.

Στο τελευταίο ημίωρο οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα κι έτσι ο Παναθηναϊκός μπόρεσε απλά να μειώσει με τον Πελίστρι (69′), μετά από πάσα του Βαγιαννίδη.

Το τριφύλλι πλέον μετράει μόλις έναν βαθμό σε δύο ματς στη League Phase του Conference League και θα χρειαστεί τουλάχιστον τρεις νίκες στα 4 παιχνίδια που υπολείπονται (7/11 με Τζουργκάρντεν εκτός το επόμενο) για να ελπίζει σε πρόκριση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς (60’ Βαγιαννίδης), Μαξίμοβιτς, Τσέριν, Μαντσίνι (60’ Τετέ), Ουναϊ (80’ Μπακασέτας), Πελίστρι (70’ Τζούρισιτς), Γερεμέγεφ (71 Σπόραρ).

ΤΣΕΛΣΙ (Εντσο Μαρέσκα ): Γιόργκενσεν, Μπαντιασίλε, Ντισασί, Βέιγκα, Κουκουρέγια, Φερνάντες (71’ Κασαντέι), Ντιούσμπερι-Χολ (77’ Τσουκβουεμέκε), Ζοάο Φέλιξ, Νέτο (62’ Τζορτζ), Ενκουνκού, Μούντρικ.