Σταματάκος ΑΡΗΣ - Εργοτέλης

Αν όχι τώρα, πότε; Με αυτό το ερώτημα στα χείλη και με την πίκρα ζωγραφισμένη στο πρόσωπο έφευγαν από το Παγκρήτιο οι φίλοι του Εργοτέλη μετά από το… τρελό ματς που παρακολούθησαν, με την ομάδα τους να βγάζει τα πρόσωπα του Δόκτωρ Τζέκιλ και του Μίστερ Χάιντ και να χάνει ένα δικό της παιχνίδι από τον Άρη.

Ο κόσμος που βρέθηκε χθες στις εξέδρες του Παγκρητίου έτριβε τα μάτια του από αυτά που συνέβησαν, αφού είδε στο α’ μέρος έναν καταπληκτικό Εργοτέλη να κάνει σκόνη και θρύψαλα τον Άρη να προηγείται με 2-0 και στο β’ 45λεπτο τους ρόλους να αλλάζουν και ο Άρης να γυρίζει τούμπα το ματς σε 2-3.

Νίκη… μαγκιάς (έστω και με διαιτητική βοήθεια) για τον Άρη, που παρέμεινε μόνος στην κορυφή διατηρώντας το απόλυτο και ήττα-αυτοκτονία του Εργοτέλη που έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο φέτος, από τη μια παίζοντας ίσως το καλύτερο ποδόσφαιρο απ’ όλες τις ομάδες, αλλά από την άλλη με μια τεράστια αμυντική αφέλεια που έχει κοστίσει μέχρι τώρα με αστεία γκολ.

Ο Τζανακάκης με την ανθοδέσμη που του έδωσε ο Μπουρσέλης

Ο Εργοτέλης μπορεί να έχασε χθες από τον πρωτοπόρο, αλλά ο τρόπος με τον οποίο έγινε αυτό δεν δικαιολογείται, έστω κι αν χρειάστηκε και η διαιτησία να βάλει το χεράκι της για τη διαμόρφωση του αποτελέσματος. Οι “κιτρινόμαυροι” κάποια στιγμή θα πρέπει πέρα από το καλό ποδόσφαιρο να αναζητήσουν και την ουσία, καθώς μετά από 4 αγωνιστικές και 3 εντός έδρας ματς έχουν μόλις 2 βαθμούς και σε παιχνίδια που ο αντίπαλος έπαιζε με 10 παίκτες.

Εργο-τέλειος στο α’ μέρος

Στο πρώτο μέρος μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν ο Εργοτέλης.

Η υπεροχή του δεν άργησε να καρποφορήσει, αφού στο 13’ ο Μπουρσέλης βρήκε τον Σταμόπουλο και αυτός με κεφαλιά πάσα έβγαλε στον Κάιπερς για το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα (23’) ο Σταματάκος με πλασέ σε κενή εστία έγραψε το 2-0, με τον Εργοτέλη να μοιάζει ασυγκράτητος και τους Θεσσαλονικείς να είναι… απόντες από το γήπεδο.

Όσοι περίμεναν να δουν στο β’ μέρος τη συνέχεια του α’ διαψεύστηκαν. Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν ρόλους, με τον Άρη να παίρνει τα ηνία και τον Εργοτέλη να πελαγοδρομεί.

Ο Σπανός πέρασε στο ματς τον  Ντούνη και ο παίκτης του τον δικαίωσε, αφού στο 53’ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Εργοτέλη και μείωσε σε 2-1.

Ο Εργοτέλης, αν και φαινόταν χαμένος, στην επανάληψη είχε την μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το 3-1 στο 65’ στην πρώτη επαφή του Εντιαγέ που τετ-α-τετ με τον Καντιμοίρη σούταρε άουτ.

Αντίθετα, ήταν ο Άρης αυτός που πανηγύρισε ξανά (2-2), όταν ο Διαμαντόπουλος ευστόχησε στο 72’ στο πέναλτι, με τον Σταμόπουλο να ανατρέπει τον Πλατέλλα. Νωρίτερα πάντως στην ίδια φάση φάνηκε να υπάρχει επιθετικό φάουλ στον Λαδά που δεν δόθηκε.

Ο Εργοτέλης είχε κι άλλη ευκαιρία με τον Έφορντ στο 76’ για να φτάσουμε στην ολική  ανατροπή στο 87’ με τον κορυφαίο παίκτη του Αρη Πλατέλλα

να κάνει το 2-3 και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται δικαιολογημένα, καθώς ο Ντούνης που έβγαλε την τελική πάσα ήταν σε θέση οφσάιντ.

Πολλά τα παράπονα του Εργοτέλη για τη διαιτησία του Λάμπρου (Ευβοίας), και του βοηθού του Ζησιμόπουλου (Πειραιά). Καλός ο άλλος βοηθός Πριόνας (Ευβοίας). Κίτρινες είδαν οι  Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Κάσσος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ : Λαδάς, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουρσέλης (66’ Πάτας), Σταμόπουλος, Βογιατζής, Μπούζας (82’ Αγγελοπουλος), Μπουτσάκης (65’ Εντιαγέ), Σταματάκος, Έφορντ, Κάιπερς.

ΑΡΗΣ : Καντιμοίρης, Σόουζα, Δεληζήσης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου, Μουμίν (78’ Νίκιτς), Κάσσος (46’ Ντούνης), Πασάς (83’ Καπνίδης), Πλατέλλας, Διαμαντόπουλος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ: Συγγνώμη από Γκώνια  και βέλη κατά της διαιτησίας

Με τη διαιτησία τα έβαλε ο Τάκης Γκώνιας μετά την εντός έδρας ήττα του Εργοτέλη από τον Άρη ενώ στο ξεκίνημα στάθηκε και στο θέμα της τιμωρίας του λέγοντας: «Ένα μεγάλο συγγνώμη στους ποδοσφαιριστές, στην διοίκηση, στον κόσμο, σε αυτό το μήνα τιμωρίας μου, που στοίχισε πολύ στην ομάδα μας. Είναι τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, που ήμασταν καλύτερη ομάδα, αν εξαιρέσουμε το β’ ημίχρονο. Κάποιοι κρίνουν και δεν μπορούν να διακρίνουν.

Στο β’ μας πίεσε ο Άρης, ήταν καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο. Δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε την πίεση, τις μεγάλες μπάλες. Στην πίεση του αντιπάλου, τους βάζεις ένα ακόμα γκολ. Κρίνεται ένα παιχνίδι, από λάθος αποφάσεις διαιτητών. Είναι φάουλ στον τερματοφύλακά μας στο πέναλτι. Είναι επιθετικό φάουλ. Και στη συνέχεια βουτάει ο Πλατέλλας, ενώ ήταν πεντακάθαρο οφσάιντ το τρίτο γκολ του Άρη».

Ο Δημήτρης Σπανός από την πλευρά του τόνισε:  «Ήταν ένα παιχνίδι… ροντέο, κάτι που όμως δεν το θέλαμε και δεν θέλαμε να το ξαναδούμε. Ο Εργοτέλης είναι μία ομάδα που αν την αφήσεις να παίξει, θα σε διαλύσει. Ο διακόπτης πολλών παικτών… γύρισε στο ημίχρονο. Αυτό που βλέπω στον Εργοτέλη, είναι εξαιρετικό. Αν μπορέσουν να το συνεχίσουν, θα είναι η έκπληξη του πρωταθλήματος. Τέτοια παιχνίδια δίνουν θεατές και… καρδιακούς».

Επιστροφή στο Παγκρήτιο χθες για τον Μανόλη Τζανακάκη. Ο Ηρακλειώτης ποδοσφαιριστής επέστρεψε στο γήπεδο όπου ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά και βρέθηκε  αντίπαλος της πρώην ομάδας του. Οι κιτρινόμαυροι υποδέχθηκαν τον Τζανακάκη με μια ανθοδέσμη (την οποία του έδωσε ο Αντώνης Μπουρσέλης) αναγνωρίζοντας την προσφορά του στον σύλλογο. Ο Τζανακάκης χειροκροτήθηκε από του οπαδούς της πρώην ομάδας του και ο ίδιος ανταπέδωσε το χειροκρότημα.