Από αριστερά οι: Πετράκης, Τρούλης, Χρηστάκης, Σταματάκη και Αγουρίδα

Σε πανελλαδικό πρωτάθλημα για παιδιά κάτω των 10 ετών και στο Παγκρήτιο τένις ίδιας ηλικίας συμμετείχε πρόσφατα το “Ηράκλειο” ΟΑΑ όπου είχε αρκετές επιτυχίες, δείχνοντας ότι έχει μέλλον…

Στο Πανελλαδικό στην Πάτρα ο Σύλλογος του Ηρακλείου πήρε μέρος με 5 αθλητές-τριες.

Ο Γιώργος Τρούλης έκανε τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και πήρε την πρώτη θέση στους ομίλους. Στον πρώτο αγώνα κέρδισε τον Σκούτα (ΑΟΑ Πατρών) 41 42. Στον επόμενο γύρο κέρδισε τον Παντελίδη (ΟΑ Καλαμάτας) 41 42. Στον τελευταίο γύρο κέρδισε τον Καλογερόπουλο (Ρήγας ΑΟΑ Αργολίδας) 40 40 και προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό.  Στο ταμπλό κατάφερε να κάνει τρεις επίσης νίκες, η πρώτη επί του Νο 4 Γεροβασίλη (ΟΑ Κορίνθου) 41 45(4) 75. Στους 16 επικράτησε του Γεωργάκου (Κόρινθος) 40 42 για να χάσει τελικά στην 8άδα από τον Μπίκη (Νίκη Πατρών) 40 40.

Στα κορίτσια η Άλκηστις Σταματάκη κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο της και το εισιτήριο για το κυρίως ταμπλό. Πραγματοποίησε τρείς νίκες στην προκριματική φάση. Αρχικά κέρδισε την Παλάζη (Πεύκη) 34 42 51. Στην επόμενη αναμέτρηση επικράτησε της Βαρελά (ΟΑ Χαλκίδας)  40 40 και στον τελευταίο αγώνα της Τσαρμποπούλου (ΑΟΑ Πατρών) 42 24 97. Στο ταμπλό έχασε στις 16 από την Κουρούση (Βριλήσσια) 41 41.

Ο Κωνσταντίνος Πετράκης στον προκριματικό γύρο έκανε δυο νίκες και πήρε την δεύτερη θέση στον όμιλο του. Στην πρώτη αναμέτρηση έχασε από τον Μπόκοτα (Πεύκη) 41 43, όμως επικράτησε στους δυο επόμενους αγώνες, επί του Τσακίρη (ΟΑ Βούλας) 42 42 και του Γεωργόπουλου (ΟΑ Αττικής) 40 40.

Η Βασιλεία Αγουρίδα κατέκτησε την δεύτερη θέση στον όμιλο της. Στον πρώτο αγώνα έχασε από την Τάχερ (Ροδιακός) 43 42. Στην επόμενη αναμέτρηση επικράτησε της Μαρίνου (Ζακινθυνός) 40 40, όμως στον τελευταίο γύρο έχασε από την Κουρούση (Βριλήσια) 41 41.

Ο Ηρακλής Χρηστάκης, παρόλο που προσπάθησε αρκετά, δεν κατάφερε να προκριθεί, χάνοντας από πιο έμπειρους αντιπάλους.

Το Δ.Σ. του  «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α., με ανακοίνωσή του συγχαίρει του μικρούς αθλητές και τις  αθλήτριες για την αγωνιστικότητα, την προσήλωση στους στόχους τους και τον ενθουσιασμό τους, τον προπονητή τους κ. Νίκο Μελισσουργάκη καθώς και τους γονείς τους που  σε αυτές  τις δύσκολες εποχές  συνδράμουν με όλες τους τις δυνάμεις για την αγωνιστική βελτίωση των  παιδιών μέσα από αγώνες υψηλού επιπέδου.

Δεύτερος ο Τρούλης

Με έξι αθλητές πήρε μέρος ο σύλλογος στο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα κάτω των 10 ετών στο Ρέθυμνο.

Ο Τρούλης με τον προπονητή του κ. Μελισσουργάκη

Ο Γιώργος Τρούλης, κατέκτησε τη δεύτερη θέση  στην κατηγορία 10 ετών, πραγματοποιώντας τρεις νίκες. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Ανδρουλιδάκη (ΑΤ Ρεθύμνου) 60. Στους 8 κέρδισε τον Καλογριδάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) και πάλι 60. Στον ημιτελικό επικράτησε του Καραγιαννάκη (ΟΑ Σούδας) 62 για να φτάσει στον τελικό, κόντρα στον Χανιώτη Λαζάκη, όπου έχασε 61 και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Αλέξανδρος Τιτάκης- Καρτσωνάκης έφτασε στους ´8ª. Την πρώτη του νίκη την έκανε κόντρα στον Ζωνουδάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 63, στον επόμενο όμως αγώνα έχασε από τον νικητή της κατηγορία Λαζάκη 60.

Ο Γιάννης Αποστολάκης έκανε μια νίκη στον πρώτο γύρο επι του Μαστέλλου (ΟΑ Ρεθύμνου) 64 και έχασε στους 16 από τον Λαζάκη 60. Ο Κωνσταντίνος Πετράκης, έχασε στους 16 από τον Ντίλη (ΟΑ Χανιών) 64. Ο Σταύρος Στρατάκης έχασε από τον Μπαντουράκη (ΟΑ Χανιών) 62 και ο Ηρακλής Χρηστάκης έχασε από τον Καλογριδάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 64.

´Τα παιδιά που έχασαν στον πρώτο γύρο, είχαν το δικαίωμα να συμμετάσχουν σ’ ένα ταμπλό δεύτερης ευκαιρίας. Σε αυτό ο Πετράκης κατέκτησε την πρώτη θέση, ενώ στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Στρατάκης. Την τρίτη θέση πήρε ο Χρηστάκης. Θα πρέπει να τονιστεί ότι οι  περισσότεροι αθλητές συμμετείχαν για πρώτη φορά σε επίσημους αγώνες και γι αυτό τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Συγχαρητήρια στον προπονητή τους κ. Νίκο Μελισσουργάκη και στους γονείς τους για την στήριξη στα παιδιά του. Το μέλλον τους ανήκειª, αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου.