Η ομάδα του Θησέα

Καλή παρουσία είχαν οι νεαροί ξιφομάχοι της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς στο Κύπελλο «Φιλίας και Ευ αγωνίζεσθαι» που διοργάνωσε ο ΑΟΞ Αιγάλεω στο ΟΑΚΑ, με τη συμμετοχή 150 αθλητών-τριών (8-13 ετών) του ξίφους ασκήσεως.

Στην κατηγορία παμπαίδων 11-13 ετών, ο Γιώργος Μουρτζάκης κατέλαβε τη δεύτερη θέση μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό που κρίθηκε στην παράταση.

Ο Βαγγέλης Λιονάκης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην ίδια κατηγορία και στις λεπτομέρειες έχασε το μετάλλιο, καταλαμβάνοντας την 6η θέση.

Ο Ανδρέας Νικολούδης δε βρέθηκε στην καλύτερη του μέρα παρά τον καλό πρώτο γύρο που έκανε και έμεινε στην 33η θέση.

Στους «μικρούς» (8-10 ετών) ο Νίκος Φανουράκης μπήκε στους 8 καλύτερους (38 συμμετοχές) και σταμάτησε ένα βήμα πριν το μετάλλιο.

Η Εύα Αναγνωστάκη κατάφερε να πλασαριστεί στις 8 καλύτερες στην Ελλάδα. Η αθλήτρια από τον Αμπελούζο, έκανε μεγάλη προσπάθεια και έχασε το μετάλλιο από τη μετέπειτα κυπελλούχο, παίρνοντας την 6η θέση ανάμεσα σε 44 αθλήτριες.

Το Δ.Σ της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς συγχαίρει τους αθλητές όπως και τους προπονητές τους, για τα σπουδαία αποτελέσματα και ευχαριστεί την ANEK-Blue Star Ferries για τη μετακίνηση και αυτής της αποστολής, όπως και τους γονείς των αθλητών για τη συμπαράσταση.

Εξάλλου, με δύο αθλητές εκπροσωπήθηκε ο σύλλογος της Μεσσαράς στο Κύπελλο «Εύροιας» που διοργάνωσε ο Α.Α. Ιωαννίνων.

Στη Σπάθη παμπαίδων, ο Μιχάλης Μπαγλαρίδης κατέλαβε την 24η θέση ανάμεσα σε 37 αθλητές. Ο 11χρονος αθλητής από το Τύμπακι που βρίσκεται πρώτη χρονιά στην κατηγορία, έδειξε καλά στοιχεία.

Στην κατηγορία πανκορασίδων, η Σταυρούλα Δόξα για πολύ λίγο έχασε την είσοδό της στη 16αδα και τελικά κατετάγη 19η ανάμεσα σε 36 αθλήτριες.

Τέλος, ο βενιαμίν της αποστολής Παύλος Χατζηδάκης μπήκε στους 16 καλύτερους της διοργάνωσης.

Ο Μουρτζάκης της Μεσσαράς με τον προπονητή του

2 χάλκινα μετάλλια ο Θησέας

Αξιόλογες ήταν οι εμφανίσεις των ξιφομάχων του Θησέα Ηρακλείου στο «Κύπελλο Λυγκηστίς 2022» (ξίφος μονομαχίας) που πραγματοποιήθηκε στη Φλώρινα.

Στους έφηβους ο Φώτης Μήνος κατέλαβε τη 16η θέση, ο Μιχάλης Κατσελάκης την 20η και ο Γιώργος Σαϊτάκης την 59η.

Στις νεάνιδες, η Κυριακή Καραβασίλογλου πήρε τη 43η θέση.

Στην κατηγορία U13 ο Ευάγγελος Ομηρόλης κατέλαβε την 3η θέση. Ακολούθησαν οι Νικόλας Μπελλής (12ος), Ξενοφών Δελής (15ος), Νικόλας Παπαδάκης (19ος), Αλέξανδρος Ορφανός (37ος), Ιάσων Ζαχαριουδάκης (42ος), Χρήστος Μάρκου (48ος) και Πέτρος Χρήστου (49ος).

Στις παγκορασίδες, η Ειρήνη Δελέγκου κατέκτησε την 11η θέση, η Μάγια Γκέκα τη 15η, η Ανδρονίκη Γκέλια την 20η, η Ευαγγελία Φωτιάδου την 36η και η Ευαγγελία Ξενίδου τη 42η.

Στα ανάπτυξης, η Ευαγγελία Κανιαδάκη ήταν 3η, η Κάτια Κοκόλα 6η και η Μιχαέλα Δημάκη 29η.

Στα αγόρια, ο Ραφαήλ Εμμανουηλίδης πήρε την 8η θέση, ο Ιάσων Αντωνιάδης τη 15η, ο Αντώνης Κουτεντάκης τη 19η , ο Δημήτρης Χρυσικός την 24η και ο Βασίλης Μπελλής την 33η.

Την αποστολή συνόδεψαν οι Μιχάλης Πασσαδάκης, Εύα Συντυχάκη, Γιώργος Γκέλιας, Φανή Βαρβέρη και Παντελής Αφορόζης.

Ο Θησέας ευχαριστεί τον Όμιλο Ξιφασκίας Φλώρινας για τη φιλοξενία καθώς και το 4Rent Thessaloniki για την ασφαλή μετακίνηση της αποστολής.