Απο τους κορυφαίους του Εργοτέλη χθες ήταν ο Καραλής

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μπάσκετ του Eργοτέλη, η οποία επιβλήθηκε 71-55 της Καλαμάτας στο κλειστό του Λίντο, στο πλαίσιο της 4ης (εξ αναβολής) αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής.

Σε έναν αμφίρροπο και ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, χωρίς καμία να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ, με τον Εργοτέλη να καταφέρνει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (34-31).

Η Καλαμάτα μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους 11-19 κατάφερε αφενός να μειώσει το σκορ και στη συνέχεια να πάρει τα ηνία του, προηγούμενη με διαφορά πέντε πόντων (45-50), στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του κ.Βισκαδουράκη με εξαιρετική αγωνιστική συμπεριφορά σε άμυνα και επίθεση, αντεπιτέθηκε και περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους στους μόλις πέντε πόντους, κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη 71-55.

Τα 10λεπτα: 18-17, 34-31 (ημίχρονο), 45-50,71-55.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Μπουμπάρης 10, Αθανασιάδης 8 (2), Μαϊστρέλης 9 (2), Γουμενάκης 10 (1), Μπουραντάς, Μανιαδής 3, Χριστοδούλου 3, Κουμάκης 10 (2), Γιαννακόπουλος 4, Χαμηλάκης, Καραλής  14 (2).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Π. Νώντας): Χατζηαγγέλου 5 (1), Νάκης, 14, Μπούσι 7 (1), Πετρίδης, Πολίτης 2, Μπάκας 6, Σαλιάι  8 (2), Περρωτής 7, Πέζος 6, Φραγγέας.

«Διπλό» τα Χανιά με Πανιώνιο

Β’ ΕΘΝΙΚΗ

2ος Όμιλος (10η αγ.)

Πανιώνιος-ΑΟΚ Χανιά    66-91

10λεπτα: 17-21, 31-50, 49-67, 66-91

ΑΟΚ Χανιά (Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (2), Βαζούκης, Στογιάνοβιτς 12 (2), Ψάρας 5 (1), Καραϊσκος 16, Σανδραμάνης 8 (1), Νέσσης 1, Κουρέπης 18, Τσιρογιάννης 4, Παπαδάκης 6 (1).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αιγάλεω 12-1, Μεγαρίδα 11-1, ΕΦΑΟΖ, Χανιά 8-5, Ηλυσιακός 7-5, Πανιώνιος 6-6, Μανδραϊκός, Π. Φάληρο 5-7, Πρωτέας Βούλας 6-4, Δούκας 3-8, ΟΦΗ 4-6, Άρης Νίκαιας, Μελίσσια 3-9, Κρόνος Αγ. Δημ. 2-11.

Στα… χέρια της Ελευθερίας Μοσχάτου πέρασε το τρίτο «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ των γυναικών, μετά το «διπλό» της επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 66-58, στην προημιτελική φάση του θεσμού. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός είναι οι δύο ομάδες που έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στην τετράδα, ενώ εκκρεμεί ο αγώνας ΟΑ Χανίων-ΠΑΣ Γιάννινα.

Oι ημιτελικοί έχουν οριστεί για τις 23 Μαρτίου, ενώ ο τελικός θα διεξαχθεί στις 27 Μαρτίου.

Τη Δευτέρα (7/2) θα διεξαχθεί στα γραφεία της ΕΟΚ η κλήρωση για το Final Four του Κυπέλλου.