Ο Ραζής με τον Χαμηλάκη στο χθεσινό ντέρμπι

Στα πράσινα της καταπληκτικής φέτος Αναγέννησης βάφτηκε το τοπικό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής με τον Εργοτέλη.

Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου, επιβεβαίωσε μέχρι …κεραίας τα προγνωστικά, επικρατώντας στην έδρα της με 83-62 και εξακολουθεί να έχει το καλύτερο ρεκόρ στον όμιλο (7-1) την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι», πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο (1-8).

Η έβδομη φετινή νίκη των γηπεδούχων δεν ήταν τόσο εύκολη όπως δείχνει η τελική διαφορά των 21 πόντων ωστόσο δείχνει πολλά για τον χαρακτήρα της ομάδας που αντέδρασε ιδανικά, μετά την πρώτη ήττα από την οποία προερχόταν.

Από την πλευρά του ο Εργοτέλης, ναι μεν στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε σαν ίσος προς ίσο αλλά όσο προχωρούσε το ματς, έμενε από λύσεις στην επίθεση που φέτος εξελίσσεται σε βαθιά πληγή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-9 και 21-15 στην πρώτη περίοδο, εκμεταλλευόμενοι τη νευρικότητα των αντιπάλων τους όμως όταν «ζεστάθηκε» ο Μαραγκάκης στη δεύτερο δεκάλεπτο, η μηχανή της Αναγέννησης πήρε μπρος. Με τη συνδρομή και του Μητρόπαπα, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 10 πόντων (42-32) στο 17’ για να κλείσουν το ημίχρονο στο + 5 (44-39).

Η τελευταία αναλαμπή του Εργοτέλη, ήταν όταν πλησίασε στο καλάθι (46-44) στο 22’. Από εκείνο το σημείο η Αναγέννηση επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και με σερί 16-2, ουσιαστικά τελείωσε το ντέρμπι (62-46 στο 29’).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τον Εργοτέλη να αδυνατεί να επιστρέψει στο ματς.

«Ηταν ένα δύσκολο ματς, με αρκετό πάθος και ένταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πιο καθαρό μυαλό, βάλαμε μεγάλα σουτ και διαχειριστήκαμε σωστά τη διαφορά που πήραμε. Είναι μια μεγάλη νίκη για μας που μας δίνει δύναμη για τη δύσκολη συνέχεια. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξη και εύχομαι στον Εργοτέλη να υλοποιήσει τον στόχο της παραμονής», τόνισε ο προπονητής των νικητών, Μύρων Παπαδάκης.

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Εργοτέλη Γιάννης Βισκαδουράκης δήλωσε: «Όσο αντέξαμε, ήμασταν ανταγωνιστικοί. Παίξαμε απέναντι στην πιο πλήρη ομάδα της κατηγορίας και δε μπορώ να έχω παράπονο από τους αθλητές μου. Συγχαρητήρια στην Αναγέννηση για τη νίκη και την πορεία της. Εμείς, αν συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε, πιστεύω ότι θα βρούμε τις νίκες που χρειαζόμαστε.

Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο».

Τα 10λεπτα: 21-23, 44-39, 64-49, 83-62.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Καψιώχα-Αλεξόπουλου Π.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 9 (1), Κριθινάκης 7 (1), Καμπιτάκης, Καλογεράκης 2, Γκιουλμιχάλης, Μαραγκάκης 20 (5), Σολάκης 5 (1), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 11 (1), Κουρέπης 20, Ραζής 9 (1).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Μπορμπίδης, Αθανασιάδης 7 (1), Καρακωνσταντάκης 12 (3), Πρινιανάκης, Δουλγεράκης 2, Κουμάκης 12 (2), Εκίζογλου 4, Μανταλβάνος 6, Χαμηλάκης, Καραλής 9, Μπουμπάρης 10.

*Στο ημίχρονο του ντέρμπι, βγήκε «νοκ άουτ» ο ηλεκτρονικός πίνακας, με συνέπεια η γραμματεία να ενημερώνει για τον χρόνο και τα φάουλ τις ομάδες ενώ οι φίλαθλοι μάθαιναν το σκορ από τον αντιπρόεδρο των γηπεδούχων κ. Λαμπράκη που είχε το μικρόφωνο…