Ο Πιλκούδης με αντίπαλο τον Βίσεντιτς σε φάση από το χθεσινό ντέρμπι

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ επικράτησε δίκαια με 77-62 της Αναγέννησης στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της National League 1 μπάσκετ, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 8-3, μία «στροφή» πριν από το φινάλε του α’ γύρου.

Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΚ και μπροστά σε φίλους και των δύο ομάδων, ο ΟΦΗ είχε από την αρχή το προβάδισμα και κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα ακόμα και στα σημεία που η ομάδα του Αρκαλοχωρίου τον πίεσε.

ΟΦΗ ΜΠΑΣΚΕΤ
Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη προηγήθηκε με 22-11 στο 7’ αλλά οι φιλοξενούμενοι βελτιώνοντας αισθητά τις αμυντικές τους επιδόσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο (και με ζώνη), κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς, πλησιάζοντας στον πόντο, για να ολοκληρωθεί με 38-36 υπέρ του ΟΦΗ, το πρώτο μισό του ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν καλύτερο επιθετικό ρυθμό στη συνέχεια και εκμεταλλευόμενοι τα τραγικά ποσοστά της Αναγέννησης από την περιφέρεια, κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά 11 πόντων (56-45 στο 28’ με τρίποντο του Μποχωρίδη).

Το σύνολο του Μύρωνα Παπαδάκη δεν τα παράτησε και με μπροστάρη τον Κουρέπη, μείωσε σε 56-50 λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Κάπου εκεί όμως τα …νεύρα για μερικά διαιτητικά σφυρίγματα επέφεραν δύο απανωτές τεχνικές ποινές (σε Ραζή και πάγκο της Αναγέννησης), με αποτέλεσμα να κλείσει στο +10 (60-50) ο ΟΦΗ με τις εύστοχες βολές το τρίτο δεκάλεπτο.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στον ΟΦΗ που με σερί 9-2, ανέβασε στο +17 (69-52) τη διαφορά  στο 35’, «κλειδώνοντας» τη νίκη του.

Το φινάλε του αγώνα έγινε έτσι διαδικαστικό αν και δεν έλειψε η ένταση, με συνέπεια να αποβληθούν από τους πάγκους τους οι δύο προπονητές, 1:52 πριν τη λήξη.

«Ήταν μια γιορτή του τοπικού μπάσκετ. Κερδίσαμε δίκαια αλλά για μας το πιο σημαντικό είναι η επιστροφή του Λιανού. Είναι μεγάλος μάγκας. Έχουμε κάνει έναν πολύ καλό πρώτο γύρο και θα πάμε το Σάββατο στη Βούλα να παίξουμε χωρίς άγχος», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ, Βασίλης Ράλλης.

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Αναγέννησης Μύρων Παπαδάκης, δήλωσε: «Δεν ήμασταν καλοί και χάσαμε δίκαια. Συγχαρητήρια στον ΟΦΗ για τη νίκη και στους φιλάθλους για την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν».

Τα 10λεπτα: 24-14, 38-36, 60-50, 77-62.

Με λάθη τα οποία πάντως δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα, οι διαιτητές Στρέμπας-Σιδέρης-Καψιώχας.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 19, Μποχωρίδης 16 (3), Σταμπουλής 10 (2), Πιλκούδης 10, Τσερκιτσόγλου 10 (2), Κασπίρης 3 (1), Λιανός 4, Πρωτογεράκης 5, Φρογάκης, Καψάλης, Αντιφυλιώτης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Μαραγκάκης 2, Βερτούδος 3, Μητρόπαπας 7, Ραζής 11 (1), Κουρέπης 20, Βίσεντιτς 11 (1), Σπυριδάκης 3 (1), Οικονομόπουλος 5, Κυριαζής, Κουκιαδάκης, Λαμπράκης.

• Η νίκη του ΟΦΗ αφιερώθηκε από τους γηπεδούχους στον προπονητή Γιάννη Βογιατζάκη που «έφυγε» τόσο άδικα πριν από λίγες μέρες και στη μνήμη του κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από το τζάμπολ.
  • Με ανακοίνωσή της η Αναγέννηση ευχαρίστησε τον ΟΦΗ για τη συμβολική του κίνηση στο ημίχρονο, να ευχηθεί περαστικά στον Ντράσκοβιτς. «Οι ομάδες της Κρήτης δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν πέρα από το αγωνιστικό κομμάτι. Πορευόμαστε από κοινού για το καλό του αθλήματος και τη διάδοση του στη νέα γενιά», τόνισε η ομάδα του Αρκαλοχωρίου.
  • Με τρίποντο του Γκριγκόνις στην εκπνοή, ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τη Μονακό με 91-90 για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, βελτιώνοντας στο 8-7 το φετινό του ρεκόρ.
  Οι παράγοντες του ΟΦΗ Μάνος και Ηρακλής Σφακιανάκης ευχήθηκαν στον Ντράσκοβιτς   γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα παρουσία και του προέδρου της Αναγέννησης κ. Μαραγκάκη