ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΣΤΟ ΑΙΓΙΝΙΟ
Η αρχή της ανατροπής χθες στο Αιγίνιο με τον Παπαδόπουλο να μειώνει σε 1-2

Στις παλιές κακές συνήθειες επέστρεψε ο Εργοτέλης. Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα στο Αιγίνιο αλλά στο β’ έπαθαν μπλακ άουτ και μέσα σε ένα επτάλεπτο το ματς ήρθε… τούμπα με τον Αιγινιακό  να παίρνει  μια μεγάλη νίκη με σκορ 3-2.

Το ματς ήταν κομβικής σημασίας και βαθμολογικά, με τις δύο ομάδες, ισόβαθμες μέχρι χθες, να μάχονται για τη σωτηρία. Ο Αιγινιακός με το τρίποντο πήγε στο +3 από τον αντίπαλό του ενώ ο Εργοτέλης βρέθηκε ξανά στην ζώνη υποβιβασμού.

ο Εργοτέλης με τον Αιγινιακό
Ο Εργοτέλης ήταν κυρίαρχος στο α’ μέρος και μόλις στο 8′ ο Σταματάκος έδωσε στον Μπουρσέλη και εκείνος έκανε εύκολα το 0-1.

Στο 28′ έγινε και το 0-2.

Ο Μπουρσέλης βρήκε τον Κάιπερς εντός περιοχής και εκείνος σκόραρε δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.

Ήταν τέτοια η εικόνα του πρώτου μέρους που φαινόταν ότι τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, αλλά μέσα σε επτά λεπτά ήρθαν τα πάνω-κάτω.

Στο 68′ ο Πέριτς έβγαλε τη σέντρα, ο Παπαδόπουλος μείωσε ενώ δυο λεπτά αργότερα (70’) ο Πέριτς ύστερα από σέντρα του Γιαζιτζόγλου έφερε το ματς στα ίσα.

Η ολική ανατροπή ήρθε στο 75’ με  τον Τσολακίδη να σκοράρει  μετά από σέντρα του Παπαδόπουλου για το 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτήτευσε ο Φωτιάδης (Καστοριάς). Βοηθοί του οι Έμπλιουκ (Ξάνθης), Τσακίρης (Δράμας).

Κίτρινες είδαν οι Πετρούσης,  Αντωνιάδης, Γιαζιτζόγλου,  Μπουρσέλης, Τσέλιος, Ιατρούδης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης (46’ Τσολακίδης), Πολύζος, Αντωνιάδης (57’ Παπαδόπουλος), Γκατσολάρι, Πέριτς, Τοπαλίδης, Μπιλάλι (62’ Κούστα).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Λαδάς, Μπουρσέλης (57’ Ροβίθης), Τσέλιος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Ιατρούδης (83’ Αγγελόπουλος), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Κάιπερς, Σταματάκος (68’ Έφορντ), Μπούζας.

Ο ΓΚΩΝΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ

«Δεν αντεπεξήλθαμε στις μεγάλες μπάλες»

Γκώνιας
Αυτή τη φορά δεν έφταιγε ο Υδροχόος ούτε ο ανάδρομος Ερμής για την ήττα. Στον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου στο β’ μέρος εστίασε ο Τάκης Γκώνιας λέγοντας: «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει και τρίτο γκολ.

Στην επανάληψη ο αντίπαλος άλλαξε το παιχνίδι του παίζοντας με μεγάλες μπάλες που δεν μπορέσαμε να αντεπεξέλθουμε. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

Ο Κώστας Νικολαΐδης, από την πλευρά του αναφέρθηκε στις αποδοκιμασίες του κόσμου στο ημίχρονο: «Ξεκινάω σαν να έχουμε χάσει το παιχνίδι. Αν κρίνει κάποιος ότι πρέπει να αλλάξει κάτι, κατευθείαν  η δική μου παραίτηση και των συνεργατών μου είναι στη διάθεση της διοίκησης. Είχαμε να παίξουμε με μία πολύ καλή ομάδα, που ήρθε για να παίξει ποδόσφαιρο.

Έχασε δύο–τρεις καλές ευκαιρίες και εμείς, όμως, είχαμε μία μεγάλη ευκαιρία πριν το ημίχρονο.  Και εκεί κάπου αδικήσαμε τους παίκτες. Η ομάδα έχει να χάσει εντός έδρας 7 αγωνιστικές, δεν αξίζει αυτή η συμπεριφορά. Εύχομαι καλή συνέχεια στον κόουτς του Εργοτέλη».