Ο Καστανιώτης του «Ηράκλειο» σε φάση από το χθεσινό ματς
Ο Λιανός του ΟΦΗ ανάμεσα σε δύο παίκτες της Δάφνης

Με ιδανικό τρόπο επέστρεψε(μετά από 7 χρόνια) το «Ηράκλειο» ΟΑΑ στις εθνικές κατηγορίες μπάσκετ, καθώς κατάφερε να επικρατήσει των Αγίων Αναγρυρων με 66-63 στην πρεμιέρα της National League 2.

Παρά την καθυστέρηση λόγω αναμέτρησης βόλεϊ, το «Ηράκλειο» ήταν αυτό που επικράτησε κατά κράτος στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστο Λίντο μια και δεν εχει αδεια πυρασφάλειας . Ακόμα και όταν είδε τον αντίπαλο να πλησιάζει στο πόντο 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρηση, το… ψυχρό αίμα των παικτών ήταν αυτό που κράτησε το «Ηράκλειο «μπροστά και εν τελεί του έδωσε τη νίκη στο +3 (66-63).

Οι γηπεδούχοι ηταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 24-9 στο 10’.

Το επιμέρους (12-19) των φιλοξενούμενων στο 2ο δεκάλεπτο μείωσαν την απόσταση, όμως δεν έδειξε να επηρεάζει το σύνολο του Αλεξάνδρου Πετρακη, το οποίο έδινε ρυθμό στο ματς.

Η επιμονή των Αγίων Αναργυρων έφερε… καρπούς (36-33) αλλα το «Ηρακλειο» βρήκε λύση και αφού άνοιξε την απόσταση έγραψε το +10 (44-34) με καλάθι και φάουλ του Σαρρή και στη συνέχεια 46-34 με την ίδιο παίκτη. Εκεί κάπου οι γηπεδούχοι … κόλλησαν στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (57-56) 2:47 πριν το τέλος. Τελικά η ψυχραιμία των γηπεδούχων έδωσε την νίκη στο τέλος με 66-63.

Τα 10λεπτα: 24-9, 36-28, 46-44, 66-63.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Καστανιώτης 8, Κατσούρρι 13 (1), Καμαρινός 7 (1), Λέφης 12 (1), Πέτρου 6 (1), Σαρρής 8, Αναστασάκης 5 (1), Πετράκης 6, Μαρτίνα 1, Δαγαλάκης.

ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ: Αλεξανδρόπουλος 15 (3), Χριστόδουλος 14, Κεφαλάς 5 (1), Παπαδάκης 10 (1), Γούνης 3 (1), Μπέλμπας 2, Σιώμος 1, Μουράτος 7 (1), Ζουμαδάκης 6 (1), Λαγός.

Ελευθερία Μοσχάτου-ΑΟΚ Χανιά 98-72

10λεπτα: 28-19, 50-35, 77-56, 98-72.

Χανιά (Παπανικολάου): Ψυλέας 18(1), Παπαβασιλείου 14(4), Ξετρίχης 12(4), Γρηγοριάδης 15, Πόποβιτς 5, Παπακωνσταντίνου 3(1), Χαχάλος, Κοντογιάννης 2, Ορφανός, Σταθάκης 3, Χασάκης-Μάχος.