Ηράκλειο - ΤΡΙΤΩΝΑΣ - Λιανός

Την ευκαιρία να εδραιωθεί στις πρώτες θέσεις της Β’ Εθνικής έχασε το «Ηράκλειο» που αντί να τριτώσει τις νίκες του μέσα στο 2018, τρίτωσε τις εντός έδρας ήττες του στο φετινό πρωτάθλημα, χάνοντας από τον Τρίτωνα με 64-57 στα Δύο Αοράκια, σε ένα πολύ κακό ματς με επεισοδιακό φινάλε.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα από τα χειρότερα και πιο άστοχα παιχνίδια τους, παρ’ ότι το καλό τους ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο προμήνυε μια ευχάριστη εξέλιξη. Εν πολλοίς οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη έπεσαν στην παγίδα των αντιπάλων τους, οι οποίοι με την ανοχή των διαιτητών Ρίζου και Τσαμπούρη επιστράτευσαν υπέρμετρη σκληράδα για να καλύψουν την διαφορά ποιότητας και εν τέλει δικαιώθηκαν.

«Ήταν ξεκάθαρο σε όσους είδαν το παιχνίδι ότι οι διαιτητές μετά την πρώτη περίοδο που σφύριζαν τα πάντα, άλλαξαν το κριτήριό τους και με αυτόν τον τρόπο επέτρεψαν στον αντίπαλό μας να μας βγάλει εκτός ρυθμού. Αυτό ήταν το σχέδιό του άλλωστε. Προσπαθήσαμε στα τελευταία λεπτά να βάλουμε τη μπάλα μέσα αλλά δεν κερδίσαμε κανένα φάουλ», δήλωσε ο απογοητευμένος από την εξέλιξη του ματς τεχνικός του «Ηράκλειο», ο οποίος καυτηρίασε την ενέργεια του Μποχωρίδη 9’’ πριν το τέλος (με το σκορ 57-62) να σπρώξει έντονα εκτός φάσης τον Καλαντζή μετά από ένα άστοχο τρίποντο που εξανέμισε τις ελπίδες της ομάδας του για ανατροπή.

«Δεν επιτρέπεται να αντιδράμε με αυτόν τον τρόπο. Ο αντίπαλός του τον έβρισε αλλά όποια πρόκληση και αν γίνεται, οφείλουμε να διατηρούμε την ψυχραιμία μας».

Μετά το άσχημο αυτό περιστατικό ακολούθησε ένας μικρός χαμός στο παρκέ που οδήγησε σε πεντάλεπτη διακοπή. Μετά την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια, οι διαιτητές απέβαλαν τον Μποχωρίδη με ντισκαλιφιέ και μοίρασαν από μία τεχνική ποινή στους πάγκους, αποφάσεις βέβαια που δεν έπαιξαν κανένα ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Σταμπουλής, Λιανός με 17π. στο πρώτο δεκάλεπτο έφεραν στο +10 την ομάδα τους (25-15) όμως το επιθετικό μπλακ άουτ του «Ηράκλειο» που κράτησε σχεδόν 7 λεπτά άλλαξε τελείως τα δεδομένα. Ο Τρίτωνας που είχε κορυφαίο παίκτη τον παλιό αθλητή του «Ηράκλειο» και του ΟΦΗ Δημήτρη Καραδολάμη, με ένα σερί 13-0 προηγήθηκε με 28-25 στο 16’ και έκτοτε πήρε το πάνω χέρι στο ματς. Στο 27’ βρέθηκε στο +8 (50-42), με τους γηπεδούχους που είχαν βιαστικές επιλογές και μόλις τρία εύστοχα τρίποντα να ισορροπούν την κατάσταση (53-53) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Η νευρικότητα κυριάρχησε στο φινάλε, με τους 5 πόντους του Γκαβανόπουλου να γέρνουν την πλάστιγγα υπέρ του Τρίτωνα.

Τα 10λεπτα: 25-19, 31-30, 44-50, 57-64.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος-Καλυβιανάκης Ι., Σταμπουλής 16 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Λάκκας 7, Πετράκης, Λιανός 19 (1), Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 6, Παπαδάκης, Μηλαθιανάκης.

ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Ευστρατίου 1, Κούτουλας 7 (1), Φράγκος, Καλαντζής 13 (1), Τασόπουλος 5, Ντιμπ 4, Θύμνιος 2, Καραδολάμης 17 (1), Δαμιανάκος, Γκαβανόπουλος 7 (1), Κουκούνιας 8, Βερτούδος.