ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ

Στις δικαστικές αίθουσες θα κριθεί η τύχη του ντέρμπι Ολυμπιακός -Παναθηναϊκός για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα, το οποίο διακόπηκε στο 50’ (με το σκορ 1-1) λόγω ρίψης κροτίδων στο χώρο όπου έκαναν προθέρμανση οι αναπληρωματικοί του τριφυλλιού και προκάλεσε τον τραυματισμό(;) του Χουάνκαρ. Μετά από περίπου 2,5 ώρες οι παίκτες του Ολυμπιακού επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο, όχι όμως και οι αντίπαλοί τους. Η πλευρά των «ερυθρόλευκων» υποστηρίζει ότι ο γιατρός του αγώνα που εξέτασε τον Χουάνκαρ, δε διαπίστωσε τραυματισμό ενώ οι «πράσινοι» τόνιζαν ότι άλλαξε την αρχική του γνωμάτευση μετά από πιέσεις προκειμένου να συνεχιστεί το ντέρμπι, η οριστική διακοπή του οποίου αποφασίστηκε λίγο μετά τις 11μμ.

Για την ιστορία, ο Βαγιαννίδης είχε ανοίξει το σκορ στο 28’ και ισοφάρισε ο Καμαρά στο 48’.

Από τα υπόλοιπα ματς που ολοκληρώθηκαν κανονικά, ξεχώρισε η νίκη της ΑΕΚ με 3-0 στην Τρίπολη επί του Αστέρα.

Σκόρερ οι Ελίασον (45’+3’), Μοχαμαντί (77’), Τσούμπερ (86’).

Ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ του Ρώσου Οζντόεφ (44’, 51’) νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο στην Τούμπα.

Ο Αρης λυτρώθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων στον αγώνα με τον Πανσερραϊκό, παίρνοντας τη νίκη με 1-0, με κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός του Γιάννη Πετράκη πανηγύρισε την πρώτη φετινή του νίκη, με 2-0 επί του Βόλου (45+2 Λιάβας, 80’ Ντουάρτε).

Την Παρασκευή στη Λαμία, η τοπική ομάδα νίκησε με 2-1 τα Γιάννινα (8’ Μαρτίνεθ, 37’ Λονγκό – 18’ Εραμούσπε).