Ο Ιατρούδης και ο Γιακούμπου σε μια εναέρια μονομαχία στο χθεσινό ντέρμπι

Έμφραγμα υπέστη ο Εργοτέλης στις καθυστερήσεις του ντέρμπι με τον Πλατανιά στο Παγκρήτιο. Με ήρωα τον Βραζιλιάνο Μιγκέλ Μπιανκόνι, η ομάδα των Χανίων πανηγύρισε τον ανέλπιστο βαθμό της ισοπαλίας (2-2), επιστρέφοντας από το 0-2 μέσα σε 7 λεπτά, στην πρώτη επίσημη αναμέτρηση των δύο ομάδων μετά από 4 χρόνια.

Μπορεί με βάση τη συνολική εικόνα του αγώνα, ο Εργοτέλης να μη δικαιούταν το άνετο 2-0 που είχε μέχρι το 85’, ωστόσο η τελική έκβαση του ντέρμπι, σαφέστατα του αφήνει την αίσθηση του χαμένου, καθώς εκτός τον άλλων τον έριξε και από την κορυφή.

Ο Νίκι Παπαβασιλείου απέδωσε στην κόπωση και την απειρία των παικτών του την κακή διαχείριση στα τελευταία λεπτά, με την ελπίδα όλα αυτά να λειτουργήσουν διδακτικά για το μέλλον: «Δεν μπορώ να πιστέψω πώς χάσαμε τη νίκη. Επηρεαστήκαμε ψυχολογικά μετά το 2-1, κάναμε πολύ εύκολα λάθη για το επίπεδό μας, μας βγήκε η κούραση από το 5ο ματς μέσα σε 15 μέρες και φάνηκε η απουσία κάποιων παιδιών. Πρέπει να μάθουμε από αυτό που έγινε και να μην ξανακάνουμε τα ίδια λάθη».

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον Εργοτέλη που άνοιξε το σκορ, στη δεύτερη επικίνδυνη φάση που δημιούργησε.

Ο Ιατρούδης νίκησε με κεφαλιά όλη την… αεροπορία του Πλατανιά στο φάουλ του Κοζορώνη και άνοιξε το σκορ στο 9’. Ο Πλατανιάς ανέλαβε στη συνέχεια την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ήταν πολύ φλύαρος και ακίνδυνος. Μπορούσε πάντως να ισοφαρίσει στο 44’, όταν ο Καλογεράκης έδωσε… ασίστ στον Παπανικολάου, αλλά εκείνος δεν την αξιοποίησε, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διορθώνει το λάθος του.

Θαυμάσιο μπάσιμο και στην επανάληψη για τον Εργοτέλη, με τον Μαζουλουξή να εκμεταλλεύεται την ανακατωσούρα στην περιοχή και με πλασέ να «γράφει» το 2-0.

Στο 51’ ο Γκοτ απέκρουσε το ωραίο φάουλ του Κοζορώνη, στο 62’ ο Μαζουλουξής πλάσαρε άουτ και στο 75’ πάλι ο Γκοτ είπε «όχι» στον Σταθόπουλο, σε φάσεις που ο Εργοτέλης μπορούσε να «κλειδώσει» το τρίποντο.

Έτσι στο 85’ ο Μιγκέλ (σουτ) μετά από ασίστ του Ουές (2-1) και στο 92’ με γυριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Νίλι (2-2), έφερε τα πάνω κάτω στο ματς, δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στους συμπαίκτες του και τους αρκετούς φίλους του Πλατανιά που βρέθηκαν στο Παγκρήτιο. Μάλιστα στο 94’ ο Βραζιλιάνος φορ είχε ακόμα μια καλή στιγμή, σουτάροντας άουτ…

«Ρισκάραμε στο τέλος, πιστέψαμε στην ανατροπή και τα καταφέραμε, σε ένα ματς όπου αναμετρήθηκαν δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας» δήλωσε ο τεχνικός του Πλατανιά Γιάννης Τάτσης.

Καλή η διαιτησία του Καραντώνη (Ημαθίας).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης, Κοζορώνης, Γιακούμπου, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (87′ Οικονόμου), Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης (81’Αντωνίου), Εφορντ, Κουάτενγκ (60′ Σταθόπουλος).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Γκοτ, Ουές, Τσαμούρης, Κόρτσταμ, Ρουσσάκης, Ποζατζίδης Στ. (45′ λ.τ. Παπουτσογιαννόπουλος), Μποσέτι (66′ Λάζιτς), Καραγκούνης, Παπανικολάου (82′ Ποζατζίδης Χ.), Νίλι, Μιγκέλ.