οι αθλητές του ΟΦΗ στον Μαραθώνιο Αθηνών

Εντυπωσιακή ήταν για μια ακόμη χρονιά η συμμετοχή των αθλητών του ΟΦΗ στον Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών και στους παράλληλους αγώνες.

Πιο συγκεκριμένα στον αγώνα των 3000 μέτρων, ο οποίος ουσιαστικά αποτελούσε τον τελικό των  νικητών από τα Run Greece τα οποία διεξήχθησαν στις διάφορες πόλεις της Ελλάδος το έτος 2017, οι αθλητές και οι αθλήτριες του ΟΦΗ σημείωσαν τις ακόλουθες επιτυχίες:

Άνδρες: Παπαδάκης Σταμάτης, 1ος στην κατηγορία M40, Μαγκαφουράκης Εμμανουήλ, 3ος στην κατηγορία Μ45, Αντωνάκης Στέφανος, 1ος στην κατηγορία M60

Γυναίκες:  Επιτροπάκη Ζωή, 3η στην κατηγορία F (19-34).

Στην ομαδική βαθμολογία, η Περιφέρεια Κρήτης στους άνδρες κατέκτησε την 1η θέση, ενώ στις γυναίκες την 2η θέση. Οι άνδρες για την επιτυχία τους αυτή κέρδισαν το ποσό των 2.500 ευρώ, το οποίο δώρισαν στο Σωματείο Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αναπηρία «Σύλλογος Δικαίωμα στη Ζωή». Αντίστοιχα εντυπωσιακή ήταν και η παρουσία των αθλητών του ΟΦΗ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Μαραθωνίου δρόμου.

Την καλύτερη παρουσία πέτυχε η αθλήτρια Δήμητρα Βογιατζή, η οποία κατέκτησε την 9η θέση με χρόνο 03:26:11. Πολύ καλή παρουσία είχε στην πρώτη της συμμετοχή με τα χρώματα του ΟΦΗ η αθλήτρια Ελένη Μαρκάκη η οποία κατέκτησε την 14η θέση με χρόνο  03:32:47.

Στους άνδρες οι αθλητές του ΟΦΗ σημείωσαν τα ακόλουθα αποτελέσματα: Σηφάκης Εμμανουήλ – Νεκτάριος, 21ος με χρόνο 02:48:55, Τζιώτης Νικηφόρος, 48ος με χρόνο 03:03:14, Στεφανάκης Εμμανουήλ, 61ος  με χρόνο 03:06:54, Σαριδάκης Ιωάννης, 84ος με χρόνο 03:26:10.

Το Σάββατο 18 Νοεμβρίου το τμήμα στίβου Ο.Φ.Η διοργανώνει ημερίδα δρόμων στο στάδιο ‘’Ελευθερίας’’ Ηρακλείου (Χανιώπορτα) στις 9.30 π.μ.

Στους αγώνες μπορεί να συμμετέχουν παιδιά  (αγόρια – κορίτσια) της ΣΤ’ Δημοτικού  & παιδιά (αγόρια -κορίτσια) Α’-Β’ & Γ’ Γυμνασίου!

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΙΒΟΥ Ο.Φ.Η. 2810-261382,

ΒΑΛΕΡΓΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ: 6932226211.