Εντυπωσίασαν οι σπρίντερ του ΟΦΗ στα Τρίκαλα

Το τμήμα στίβου του ΟΦΗ κράτησε και πάλι ψηλά τη σημαία του συλλόγου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών Κ20 που έγινε στα Τρίκαλα.

Η αποστολή του ηρακλειώτικου συλλόγου επέστρεψε στη βάση της έχοντας στις αποσκευές της δύο αργυρά μετάλλια, στα 400μ. εμπόδια από τον Μύρωνα Ρεθυμνιωτάκη και στα 4Χ400 (Τζατζαράκης, Χαραλαμπάκης, Παραγιουδάκης, Ρεθυμνιωτάκης).

Ο Ρεθυμνιωτάκης πήρε τη δεύτερη θέση στα 400μ. εμπόδια με χρόνο 54.24. Ο πρωταθλητής του ΟΦΗ ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση του αγωνίσματος, καθώς ο Ανδρεάδης του Κερατσινίου που είχε τερματίσει πρώτος με 52.60 ακυρώθηκε για αντικανονικό πέρασμα εμποδίου.

Ωστόσο μετά από ένσταση που έκανε η ομάδα του και έγινε δεκτή, κράτησε την πρώτη θέση. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε και η ομάδα 4Χ400 (Μάριος Τζατζαράκης, Σάββας Χαραλαμπάκης, Σταύρος Παραγιουδάκης, Μύρων Ρεθυμνιωτάκης) με χρόνο 3.23.44, μετά από μια εξαιρετική κούρσα.

Άγγιξε το μετάλλιο, αλλά τελικά το έχασε στο τελευταίο άλμα και πήρε την 4η θέση, ο πολλά υποσχόμενος (αγωνίστηκε σαν παίδας) Αναστάσης Κωστάκης, με άλμα 6.83μ. στο μήκος. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε στη σφαίρα ο Ανδρέας Μαθιουδάκης που πήρε την 5η θέση με βολή στα 15.35.

Με αυτό το πρωτάθλημα, το τμήμα στίβου του ΟΦΗ, ολοκλήρωσε τα φετινά Πανελλήνια πρωταθλήματα. «Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τους προπονητές τους» αναφέρει στην ανακοίνωσή του ο Ερασιτέχνης ΟΦΗ.

Διακρίσεις στην ίδια διοργάνωση και για τους αθλητές του Αγ. Νικολάου που κατέκτησαν 2 μετάλλια. Ο Μανούσος Στέφας πήρε τη 2η θέση στα 100μ. με 10.94, χάνοντας για ένα χιλιοστό (!) του δευτερολέπτου την πρωτιά από τον Βασίλη Μήλιο του ΓΣ «Ελ. Βενιζέλος».

Ο Μάνος Βάρδας πήρε το αργυρό μετάλλιο στα 3.000μ. στιπλ με 9.43.12. Να σημειωθεί ότι την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη των αγοριών πήρε ο ΓΣ «Ελ. Βενιζέλος» και στα κορίτσια ο Πανιώνιος.

•Στη διεθνή συνάντηση Κ-18 Ελλάδα-Κύπρος που θα διεξαχθεί σήμερα στην Αλεξανδρούπολη, θα συμμετάσχουν δυο αθλητές του ΟΦΗ, ο Μάρκος Τζίκας (δισκοβολία) και η Χρύσα Μαγουλάκη (ακόντιο). Τους αθλητές του θα συνοδεύσει ο προπονητής του ΟΦΗ, Γιώργος Φωτεινάκης.