Τρίτος ο Γκολομέεβ στη Ρώμη, ενώ η Στεφανίδη και ο Χρήστου κατέκτησαν ασημένια μετάλλια

Σε Ρώμη και Μόναχο χτύπησε και χθες η «καρδιά» του ελληνικού αθλητισμού, με τους Ελληνες αθλητές να επιτυγχάνουν μεγάλες διακρίσεις στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα κολύμβησης και στίβου αντίστοιχα.

Ο Απόστολος Χρήστου και ο Κριστιάν Γκολομέεβ έκλεισαν με δύο μετάλλια την θαυμάσια παρουσία της Εθνικής ομάδας στη Ρώμη ενώ στο Μόναχο, η Κατερίνα Στεφανίδη έδωσε συνέχεια στις ελληνικές επιτυχίες στον χώρο του στίβου, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό στο επί κοντώ.

Με το ασημένιο του Χρήστου στα 100μ. ύπτιο και το χάλκινο του Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο, η Εθνική ομάδα επιστρέφει από την ιταλική πρωτεύουσα με συνολικό απολογισμό τριών μεταλλίων (ένα από κάθε απόχρωση) και την ικανοποίηση μίας επιτυχημένης σε γενικές γραμμές παρουσίας.

Το… σενάριο του τελικού στα 50μ. ύπτιο επαναλήφθηκε στα 100μ., αλλά με το αντίστροφο αποτέλεσμα. Ο Χρήστου έδωσε ξανά μάχη χέρια με χέρια με τον Τσέκον, αλλά αυτή τη φορά ήταν ο Ιταλός εκείνος που ακούμπησε πρώτος στον τερματισμό, με διαφορά τριών εκατοστών του δευτερολέπτου (52.21 έναντι 52.24).

Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού ήθελε φυσικά τη δεύτερη νίκη του και πάλεψε γι’ αυτήν ως το τέλος, όμως ακόμα και με τη δεύτερη θέση, ισοφάρισε την καλύτερη παρουσία Έλληνα κολυμβητή σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, επαναλαμβάνοντας το επίτευγμα του Άρη Γρηγοριάδη, ο οποίος το 2008 είχε κερδίσει ακριβώς τα ίδια μετάλλια (χρυσό στα 50μ. ύπτιο, ασημένιο στα 100μ.)!  ‘

Στο βάθρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανέβηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά ο Κριστιάν Γκολομέεβ. Συνεπής στις μεγάλες διακρίσεις, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε με χρόνο 21.75 την τρίτη θέση του τελικού των 50μ. ελεύθερο και πρόσθεσε άλλο ένα μετάλλιο στη συλλογή του, μετά το ασημένιο του 2018 στη Γλασκώβη και το χάλκινο του 2021 στη Βουδαπέστη.

«Το πίστευα πάρα πολύ αυτό το μετάλλιο. Χάρηκα την κούρσα. Είναι ο έκτος μου τελικός και το τρίτο σερί μετάλλιο. Πλέον από Σεπτέμβριο ξεκινάμε πολύ δυνατά, και πλέον, δεν χαρίζομαι σε κανέναν», τόνισε ο Γκολομέεβ.

Νικητής αναδείχθηκε με 21.58 ο Βρετανός Πράουντ ενώ έκπληξη μπορεί να θεωρηθεί η δεύτερη θέση του Ιταλού Ντεπλάνο, ο οποίος μάλιστα έχασε το χρυσό για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου (21.60).

Η ελληνική παρουσία στο 36ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου, έκλεισε με την έκτη θέση του Ανδρέα Βαζαίου στον τελικό των 200μ. μικτή ατομική (1.59.55).

«Ασημένια» η Στεφανίδη

Η απίθανη Βίλμα Μούρτο από τη Φινλανδία στέρησε από την Κατερίνα Στεφανίδη το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, παρότι έκανε εξαιρετικό αγώνα στον τελικό του επί κοντώ και πέτυχε την καλύτερη φετινή της επίδοση με 4,75μ., είδε την 24χρονη Μούρτο να συντρίβει το ατομικό ρεκόρ της (4.72μ.) και ν’ αναδεικνύεται πρωταθλήτρια Ευρώπης  με το απίστευτο άλμα της στα 4.85μ. Τρίτη έμεινε η Σλοβένα Σούτει, επίσης με 4,75μ..

Σήμερα είναι η μέρα του Χρήστου Φραντζεσκάκη, ο οποίος εξασφάλισε με άνεση την πρόκρισή του στον τελικό της σφυροβολίας. Ο Χανιώτης αθλητής στην πρώτη του κιόλας προσπάθεια, «έστειλε» τη σφύρα στα 76.33μ., βολή που ήταν αρκετή για να του δώσει το εισιτήριο για τον τελικό, με την 8η καλύτερη επίδοση.

Στο ίδιο αγώνισμα, ο Μιχάλης Αναστασάκης που αποκάλυψε ότι υποφέρει από οστικό οίδημα, αποκλείστηκε από τον τελικό, καθώς ήταν ένατος στο πρώτο προκριματικό γκρουπ με καλύτερη βολή τα 70.84μ.

Εξάλλου, η Χανιώτισσα σπρίντερ Δήμητρα Γναφάκη προκρίθηκε στον ημιτελικό των 400μ. με εμπόδια, κάνοντας ατομικό ρεκόρ (56.45”) και σήμερα το πρωί θα διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος.

Τέλος, στον αυριανό τελικό του τριπλούν προκρίθηκε η Σπυριδούλα Καρύδη με τη 12η επίδοση (13.71μ.).