ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ ΚΑΘΑΡΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΤΟΝ ΕΝΤΙΑΓΕ
Η ανατροπή του Εντιαγιέ από τον Γεωργιάδη δεν δόθηκε πέναλτι από τον διαιτητή

Το μικρότερο δυνατό κέρδος αποκόμισε ο Εργοτέλης από την αναμέτρησή του με τον Απόλλωνα Πόντου, αδυνατώντας σε ένα ακόμα παιχνίδι να εκμεταλλευθεί την έδρα του. Το τελικό 1-1 άφησε ανάμεικτα συναισθήματα στους γηπεδούχους που ήταν καλύτεροι από τους Θεσσαλονικείς αλλά «πλήρωσαν» γι’ ακόμα μια φορά τα παιδαριώδη λάθη τους στην άμυνα.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν βέβαια να λένε και για την άδικη αντιμετώπιση που είχαν από τη διαιτησία σε ακόμα ένα παιχνίδι.

Ειδικά το πέναλτι-μαρς που δεν καταλογίστηκε στο σπρώξιμο του Εντιαγέ από τον Γεωργιάδη, 5 λεπτά μετά το 0-1, ήταν μια φάση που κάλλιστα θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν το «δώρο» της άμυνας του Εργοτέλη και με τον Λιόνη στο 6’, άνοιξαν το σκορ. Ήταν μια χαρακτηριστική φάση της νοοτροπίας που διέπει φέτος τους γηπεδούχους.

Ο Λαδάς αντί να απομακρύνει τη μπάλα, «έψαξε» την πάσα, τροφοδοτώντας τον μαρκαρισμένο Βογιατζή που έκανε το λάθος, με συνέπεια ο Λιόνης να έχει εύκολη δουλειά. Ο Εργοτέλης πίεσε στη συνέχεια για την ισοφάριση, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Στο 9’ ο Λόπεθ είπε «όχι» στον Σταματάκο, ένα λεπτό μετά ο Κάιπερς σούταρε ψηλά, στο 11’ ο Γκάμαρης έκλεισε τα μάτια στην ανατροπή του Εντιαγέ και στο 23’ πάλι ο Σταματάκος πλάσαρε άουτ μετά από λάθος του Σαμαρά. Στο 33’ έγινε νέο λάθος από τον Μπάτζιο, το οποίο δεν εκμεταλλεύθηκε ο Συμελίδης και στο 33’ η κεφαλιά του Κάιπερς από πολύ κοντά, μετά το κόρνερ του Μπούζα, πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, με τους Πόντιους να προσέχουν τα νώτα τους, επιτρέποντας μία φλύαρη κατοχή στον Εργοτέλη. Στο 51’ ο Σταματάκος μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή όμως δεν έκανε καλό τελείωμα υπό την πίεση των αντιπάλων του ενώ στο 63’ ο Χασομέρης έπιασε ένα μακρινό σουτ που έφυγε άουτ. Στο 79’, οι φίλοι του Εργοτέλη που έδειχναν μέχρι τότε μεγάλη δυσφορία, πανηγύρισαν την ισοφάριση του Κάπερς.

Ο πρώτος σκόρερ φέτος της ομάδας του Ηρακλείου, αξιοποίησε με προβολή από κοντά την συρτή σέντρα του Μαζουλουξή, «γράφοντας» το 1-1. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Εντιαγέ και ο Ιατρούδης απείλησαν με σουτ και κεφαλιά αντίστοιχα τον Λόπεθ, όμως το πολυπόθητο δεύτερο τέρμα δεν ήρθε.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γκώνιας): Λαδάς, Πάτας, Βογιατζής, Μαζουλουξής, Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (81′ Ιατρούδης), Μπούζας, Σταματάκος (65′ Έφορντ), Εντιαγέ, Κάιπερς (89′ Ροβίθης).

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Καλί, Σαμαράς, Συμελίδης, Καλαϊτζίδης (57′ Φάμπιο), Λιόνης (65′ Ν’ Λουντούλου), Καλογέρης, Χασομέρης, Μπρίτο (75′ Κυβελίδης).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γκώνιας: «Έχουμε εξέλιξη, γι’ αυτό δεν τα παρατάω»

Αισιόδοξος για το μέλλον του Εργοτέλη δήλωσε ο Τάκης Γκώνιας:

«Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνισή μας. Σήμερα έπαιξαν ρόλο και άλλοι παράγοντες και δεν είναι η πρώτη φορά. Δε μας δόθηκε καθαρό πέναλτι σε φάση που ο αντίπαλος έπρεπε να έχει και αποβολή. Υπάρχει βελτίωση στην αμυντική λειτουργία. Όταν μια ομάδα «χτίζεται», τα λάθη είναι αναπόφευκτα. Αν έβλεπα ότι η ομάδα δεν έχει εξέλιξη, θα δήλωνα παραίτηση», τόνισε ο 46χρονος τεχνικός που στήριξε τους Βογιατζή, Λαδά για τα λάθη τους, ζήτησε τη βοήθεια του κόσμου και υποσχέθηκε ότι θα υπάρξει μεταγραφική ενίσχυση τον Γενάρη.

Ο τεχνικός του Απόλλωνα κ. Καλαϊτζίδης παραδέχθηκε ότι ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος και ότι αυτό συνέβη από τα αβίαστα λάθη των παικτών του.

Την τελευταία στιγμή μπήκε στη 18άδα ο Ροβίθης (πέρασε αλλαγή στο 89’), καθώς αρχικά είχε δηλωθεί ο Λυδάκης.

Πέντε φιλάθλους είχε ο Απόλλωνας στο Παγκρήτιο και στο τέλος οι παίκτες του τούς χειροκρότησαν για τη συμπαράσταση.