Εργοτέλης Μπάσκετ

Με την κεκτημένη ταχύτητα που είχε αναπτύξει στην ημιτελική φάση, μπήκε ο Εργοτέλης στη σειρά των τελικών της ΕΚΑΣΚ, επικρατώντας δίκαια του Δειλινού χθες βράδυ στο Λίντο με 60-47.

Οι «κιτρινόμαυροι» (παρά τις σοβαρές ελλείψεις των Βερτούδου και Δόσπρα) πήραν έτσι το προβάδισμα με 2-1 στις νίκες και χρειάζονται ακόμα μία την προσεχή Κυριακή για να στεφθούν πρωταθλητές. Αντίθετα για τους «πράσινους» το επόμενο ματς, είναι δίχως αύριο…

Οι τυπικά γηπεδούχοι επηρεάστηκαν φυσιολογικά από τη μεγάλη τους αγωνιστική απραξία (σχεδόν 40 μέρες) και με εξαίρεση κάποια μικρά ξεσπάσματα, δεν μπόρεσαν να βρουν καλό ρυθμό.

ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΔΕΙΛΙΝΟ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη που σημείωσε έτσι την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς στα πλέι οφ.

«Κερδίσαμε το πρώτο ημίχρονο, μένει άλλο ένα και ελπίζω να μη χρειαστούμε παράταση. Η άμυνα μας έδωσε τη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που επηρεάστηκε από την έλλειψη αγώνων», δήλωσε ο τεχνικός του Εργοτέλη που είδε την ομάδα του να μπαίνει πολύ καλύτερα στο ματς και να προηγείται με 22-12 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το Δειλινό βρήκε ένα καλό πεντάλεπτο στη συνέχεια, με τους Λεφή και Μπορμπίδη, μειώνοντας στον πόντο (24-23 στο 16’) αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ο Εργοτέλης, με τον πολύ καλό Χασάπη και τον Σκανδαλάκη, άνοιξε και πάλι την διαφορά (38-27 ημίχρονο).

Με σερί 8-0 το Δειλινό πλησίασε ξανά στους 5 πόντους (42-37) στο 26’ αλλά αυτή ήταν η τελευταία του αναλαμπή στο ματς.

Στην  τελευταία περίοδο, οι παίκτες του κ. Γωνιωτάκη «έσπασαν» τα καλάθια από την περιφέρεια και όχι μόνο, σημειώνοντας μόλις τρεις πόντους μέχρι και τρία λεπτά πριν από τη λήξη της. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Εργοτέλη να «καθαρίσει» με άνεση τον τελικό, φθάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους (55-41, στο 35’).

«Μας στοίχισαν οι 40 μέρες αποχής, δεν βρήκαμε ποτέ ρυθμό. Οι 47 πόντοι το μαρτυρούν, ειδικά αν θυμηθούμε ότι είχαμε την καλύτερη επίθεση στην κανονική περίοδο. Ελπίζω στο επόμενο ματς που είναι πραγματικός τελικός για μας, να είμαστε πιο έτοιμοι», τόνισε ο τεχνικός του Δειλινού.

Πολύ καλή η διαιτησία των Μαλαμά, Μακρή, Χριστινάκη Ν.

Τα 10λεπτα: 12-22, 27-38, 40-48, 47-60.

ΔΕΙΛΙΝΟ (Γωνιωτάκης): Μπορμπίδης 14(1), Χερσονιωτάκης, Αντωνογιαννάκης 4, Γαϊτανάκης 3(1), Σαιξ, Παντερής, Γρύλλης 9 (1), Εκίζογλου, Τζεδάκης, Ζάγκλας 2, Λεφής 13(1), Δεσποινιάδης 2.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Ομηρόλης, Αθανασιάδης 8 (1), Μανιαδής 5, Καλογεράκης 2, Δαπουλάκης 7, Χασάπης 15 (2), Χριστοδούλου, Νησωτάκης 2, Σκανδαλάκης 11, Κομψέλης 8, Αμπαδιωτάκης.

Όμορφη στιγμή πριν από το τζάμπολ, με τους δύο τεχνικούς να βραβεύουν τους πατεράδες τους, που ως γυμναστές-προπονητές έχουν προσφέρει πολλά στον αθλητισμό του Ηρακλείου.

Αρκετοί φίλαθλοι και από τις δύο ομάδες παρακολούθησαν τον πρώτο τελικό. Ανάμεσά τους και πολλοί ποδοσφαιρικοί παράγοντες του Εργοτέλη.