Οι παίκτες πανηγύρισαν ένα κουβάρι την μεγάλη νίκη αφιερωμένη στον Γκερέρο

Ένας Αργεντίνος… μάγος, ένας Κονγκολέζος μπαλαντέρ και ο 12ος παίκτης που ήταν θες ο κόσμος μεταμόρφωσαν το ασχημόπαπο του α’ μέρους σε κύκνο στο β’ ημίχρονο και ο ΟΦΗ έκανε την μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Λεβαδειακό παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με σκορ 2-1 στο φινάλε του Α΄ Γύρου. Πόσο σπουδαία; Αρκεί κανείς να κοιτάξει στην βαθμολογία και να δει ότι ο ΟΦΗ με το τρίποντο που πήρε χθες δεν έκανε απλώς ένα βήμα, αλλά ένα άλμα για να ξεφύγει από την ουρά αφού από την 14η -τελευταία- θέση βρέθηκε στην 10η αφήνοντας πίσω του τέσσερις ομάδες.

Το χθεσινό τρίποντο πανηγυρίστηκε έξαλλα και αυτό γιατί ήταν το πρώτο φέτος εντός έδρας (από τον Μάιο είχε να κερδίσει) και σημειώθηκε με μια τεράστια ανατροπή μετά από ένα κακό α΄ 45λεπτο. Ο ΟΦΗ βρέθηκε από την κόλαση της ήττας στον παράδεισο μιας σπουδαίας νίκης (μετά από 71 μέρες, είχε νικήσει εκτός τον Βόλο) με τις αλλαγές του Νταμπράουσκας να αλλάζουν την εικόνα του αγώνα και τον Νέιρα να αποτελεί το σημείο αναφοράς. Ο Αργεντίνος μαέστρος πήρε την μπαγκέτα του και διηύθυνε άψογα την ομάδα με το που μπήκε στο ματς, μια ομάδα που μέχρι τότε ήταν χαμένη και πνιγμένη στο άγχος, στον φόβο και την ανυπαρξία δημιουργίας. Ο Νέιρα με απλές κινήσεις πέτυχε ένα γκολ και είχε συμμετοχή στο δεύτερο με μια καταπληκτική πάσα στον Μπιφουμά πριν ο τελευταίος δώσει την ασίστ για το 2-1.

Χθες φάνηκε πόσο πολύ έλειψε ο Νέιρα και πόσο πολύ λείπουν και άλλοι παίκτες όπως ο Τσιλιανίδης, ο Τοράλ και πόσο καλό θα κάνει η διακοπή για όλους τους τραυματίες αλλά και την ομάδα συνολικά.

Κακό ξεκίνημα με αυτογκόλ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με κακούς οιωνούς για τον ΟΦΗ καθώς με την συπλήρωση του πρώτου λεπτού μετά από κόρνερ του Βρακά ο Ντουρμισάι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τον ΟΦΗ στην σέντρα να κυνηγάει με το… «καλησπέρα» το σκορ.

Οι γηπεδούχοι που παρατάχθηκαν από τον Νταμπράουσκας με 4-4-2 από το ξεκίνημα σοκαρίστηκαν από το γκολ και δεν βρήκαν ποτέ την δύναμη να αντιδράσουν. Δυο… τζούφιες ευκαιρίες στο α΄ μέρος με αντίστοιχες κεφαλιές των Μπουζούκη και Περέα στο 12’ και στο 25’ ήταν ό,τι καλύτερο, χωρίς να είναι ευκαιρίες, που είχε να επιδείξει η ομάδα του Λιθουανού στο πρώτο 45λεπτο. Από την άλλη ο Λεβαδειακός χωρίς να φαίνεται ιδιαίτερα έκανε τα απολύτως απαραίτητα παίζοντας καλή άμυνα, αφήνοντας στον ΟΦΗ μόνο την κατοχή αλλά τίποτα περισσότερο…

Το μαγικό ραβδί του Νέιρα…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τους Βοιωτούς να χάνουν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαννιώτα στο 47’ να σουτάρει από την περιοχή με εξουδετερωμένο τον Μανδά και τον Βούρο να διώχνει την μπάλα και να κρατάει ζωντανό τον ΟΦΗ. Το 0-1 παρέμεινε και στην συνέχεια άρχισαν οι αλλαγές από τον Νταμπράουσκας με πρώτο τον Τζου που πήρε την θέση του Μπουζούκη στο 61’ και λίγο αργότερα στο 72’ των Νέιρα, Μπιφουμά και Ντιουσέ που πέρασαν αντί των Μεγιάδο, Μπαλογιάννη και Ντίκο. Από το σημείο αυτό και μετά σαν να πάτησε κάποιος ένα κουμπί και άλλαξε πλήρως η εικόνα του ματς.

Πανηγυρίζει μετά την ισοφάριση ο Νέιρα

Ο Νέιρα έδινε τον ρυθμό και οι υπόλοιποι ακολουθούσαν. Στο 74’ ο Αργεντίνος μετά την σέντρα του Τοράρινσον με κεφαλιά έκανε το 1-1 και στο 82’ έκρυψαν την μπάλα με τον Μπιφουμά με τον τελευταίο να βγάζει την ασίστ για την εξιλέωση του Ντουρμισάι και την δικαίωση του προπονητή του που τον άφησε μέχρι τότε στο ματς για το 2-1.

Ο ΟΦΗ με λίγα λόγια πήγε… και γύρισε με πρωταγωνιστή τον Νέιρα και συμπαραστάτες τους Μπιφουμά, Τζου, Περέα, Τοράρινσον (β΄μέρος).

Δεν απέφυγε τα λάθη ο Αγγελάκης (Μακεδονίας). Κίτρινες είδαν Μεγιάδο, Βούρος, Περέα, Ντίκο, Διαμάντης, Νέιρα –Βρακάς, Μάρκοβιτς

ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Τοράρινσον, Βούρος, Διαμαντής, Περέα, Μεγιάδο (73’ Ντιουσέ), Μπουζούκης (61’ Τζου), Μπαλογάννης (73’ Νέιρα), Ντίκο (73’ Μπιφουμά), Ντουρμισάι (87’ Στάικος).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μάρκοβιτς, Βήχος, Μπαχανάκ, Βινίσιους, Τσάπρας, Βρακάς, Γιαννιώτας (86’ Tσιριγώτης), Νίκας, Σκβάρκα (89’ Σακό), Χάμοντ, Δούμτσιος (79’ Πέτρε).