Πρώτη φετινή ήττα για το «Ηράκλειο» ΟΑΑ

Η πρώτη έξοδος του «Ηράκλειο» ΟΑΑ από την Κρήτη για επίσημο ματς μετά από 5 χρόνια, δε συνοδεύτηκε από επιτυχία.

Το νεανικό συγκρότημα του Αλέξανδρου Πετράκη ηττήθηκε με 64-56 από τον Πορφύρα στον Πειραιά, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 2.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να …πιάσουν στον ύπνο τους Πειραιώτες, κρατώντας ένα σταθερό προβάδισμα στα 2 πρώτα δεκάλεπτα που έφθασε μέχρι και τους 11 πόντους (30-19) στο 15’.

Με σερί 12-4 ο Πορφύρας μείωσε και πήγε στα αποδυτήρια, μόλις τρεις πόντους πίσω στο σκορ (34-31), με το ντέρμπι να συνεχίζεται στο ίδιο μοτίβο και στην τρίτη περίοδο.

Η κόπωση των παικτών του «Ηράκλειο» ΟΑΑ στην τελική ευθεία της αναμέτρησης έφερε αδράνεια και σε συνδυασμό με την αστοχία στις βολές, επέτρεψε στους γηπεδούχους να προσπεράσουν στο σκορ.

Με μόλις 4 πόντους ενεργητικό στην τελευταία περίοδο, το «Ηράκλειο» ΟΑΑ δε θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη κι έτσι υπέκυψε με 64-56, έχοντας μπροστά του πλέον το κρητικό ντέρμπι με τον ΑΟΚ Χανιά στο «Λίντο» την προσεχή Κυριακή.

Τα 10λεπτα: 14-17, 31-34, 48-52, 64-56.

Διαιτητές: Μαρουδιάς-Τσάλας-Καλαβρός.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης): Παπαγεωργίου 23 (3), Τάγαρης 8, Βλασσόπουλος 8, Συμεωνίδης 8, Κωνσταντίνου 2, Λαμπρόπουλος 10 (1), Μαγούλας, Κυριακόπουλος 5 (1), Καδηγιαννόπουλος.

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ (Πετράκης): Καμαρινός 12 (2), Καστανιώτης 19. Λεφής 4, Κατσούρρι 4, Σαρρής 5 (1), Μαρτίνα 4, Πετράκης, Δαγαλάκης, Αναστασάκης 2, Γενιτσαρίδης, Μαρής.

*Δεύτερη ήττα για τον αδύναμο ΑΟΚ Χανιά, αυτή τη φορά στην έδρα του από την Ηλιούπολη με 74-58.

Τα 10λεπτα: 13-30, 27-41, 43-57, 58-74.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Παπανικολάου): Ψυλέας 13 (1), Γρηγοριάδης 3 (1), Παπακωνσταντίνου, Αλεξίου, Ξετρίχης 10 (2), Παπαβασιλείου 7, Χάχαλος 6, Πόποβιτς 4, Κοντογιάννης 10, Δούγαλης, Ορφανός 1, Σταθάκης 4.