Ελπίζει και για απευθείας παραμονή

Υποθήκη για την απευθείας παραμονή του στη Β’ Εθνική μπάσκετ έβαλε ο ΟΦΗ, με τη σπουδαία νίκη 67-61 που σημείωσε επί του Δούκα στο κλειστό του Αγ. Θωμά, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου.

Αν και στερήθηκε των πολύτιμων υπηρεσιών του τραυματία Μποχωρίδη, η ομάδα του Βασίλη Ράλλη πραγματοποίησε την πιο μεστή εκτός έδρας εμφάνισή της με κορυφαίους τους Λιανό, Σταμπουλή, έχοντας μάλιστα διπλό κέρδος καθώς κάλυψε και την ήττα της (με έναν πόντο) από τον Δούκα στο ΒΑΚ.

Ο ΟΦΗ έπαιξε ψυχωμένα, είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μπορεί να ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία, στοχεύοντας πια στην 6η θέση που θα τον απαλλάξει από την επίπονη διαδικασία των πλέι άουτ.

Η πανηγυρική selfie του ΟΦΗ μετά την νίκη επί του Δούκα

«Ηταν ένα πολύ σημαντικό ματς για μας, απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους που μας είχε πληγώσει στον α’ γύρο. Καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του αγώνα, σχεδόν και στα 40 λεπτά και να αντεπεξέλθουμε στην απουσία του Μποχωρίδη. Σίγουρα στο τέλος πιεστήκαμε αλλά κρατήσαμε την ψυχραιμία μας», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ που βλέπει την ομάδα του σε πολύ καλό αγωνιστικό φεγγάρι στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου.

Ο ΟΦΗ μετά το πρώτο τρίλεπτο, πήρε κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +9 (20-11).

Ο Δούκας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 28-24 αλλά με ένα σερί 13-1 στο διάστημα 16’-20’, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 16 πόντων (41-25).

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, με αμυντική προσήλωση και ώριμες επιθετικές επιλογές, ο ΟΦΗ κράτησε τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο (55-40), δείχνοντας ότι θα πάει σε ένα σχετικά άνετο φινάλε. Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι, με τους γηπεδούχους να εγκλωβίζουν τον αντίπαλό τους για 6 λεπτά και με σερί 13-2, να μειώνουν στους 4 (57-53). Ο ΟΦΗ «ανέπνευσε», ξεφεύγοντας με 8π. (61-53) στο 38’ αλλά ο Δούκας επέστρεψε, πλησιάζοντας στο καλάθι (63-61), 25’’ πριν τη λήξη. Με δύο βολές ο Λάππας «έγραψε» το 65-61 για να χαθεί η τελευταία επίθεση του Δούκα και ο Λιανός να διαμορφώσει το τελικό 67-61 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας…

Τα 10λεπτα: 11-20, 25-41, 40-55, 61-67

Διαιτήτευσαν οι Μαρινάκης-Μακρόπουλος-Καραμπιτσάκος

ΔΟΥΚΑΣ (Σορώτος): Μαραγκόπουλος 5 (1), Στεργίου 5 (1), Κοψιάς 19 (3), Ελ Ντερινί, Μιχαήλ 4 (1), Παπανδρέου 1, Σωτηράκης 11 (2)Χατζής, Μαλτέζος, Λάκκας 3 (1), Τσιτσιγιάννης 7 (1), Λιβανός 6.

ΟΦΗ: Λιανός 22 (3), Λάππας 6, Τσερκιτσόγλου 2, Πέτρου, Πρωτογεράκης 7 (1), Σταμπουλής 22 (5), Πάλλης, Αναστασάκης, Θεοδωρίδης 3 (1), Μπουμπάρης 5.

• Ο ΑΟΚ Χανιά παρά τη φιλότιμη προσπάθειά του στο Αιγάλεω, ηττήθηκε από τη γηπεδούχο ομάδα με 92-55.

ΑΟΚΧ (Παπανικολάου):  Γρηγοριάδης, Σκέμπι, Αλεξίου 4, Κουπλάκης 3 (1), Ιωακειμίδης 19 (3), Τασιούδης, Κουτσαντωνάκης 4, Πρέλεβιτς 25 (3).