Οι αθλητές του Μίνωα που αγωνίστηκαν στον Άγιο Νικόλαο

Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μίνωας στο Παγκρήτιο πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής πάλης που έγινε στον Άγιο Νικόλαο. Μετά από συγκλονιστικούς αγώνες, οι αθλητές του τοπικού συλλόγου κατέκτησαν την πρώτη θέση στο Παγκρήτιο πρωτάθλημα με 50 βαθμούς.

Τη Δεύτερη θέση στη γενική βαθμολογία κατέλαβε ο διοργανωτής «Αλμυρός» Αγ. Νικολάου με 25 βαθμούς ενώ την τρίτη πήρε ο ΑΠΟ Ρεθύμνου με 12 βαθμούς.  «Η διοργάνωση ήταν άψογη, οι αγώνες είχαν μεγάλη συμμετοχή και πολύ υψηλό ανταγωνισμό.

Και φέτος καταφέραμε να κατακτήσουμε το Παγκρήτιο πρωτάθλημα, παρά τις απρόσμενες ελλείψεις αθλητών.

Θέλω να ευχαριστήσω την Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης, τον Αλμυρό Παλαιστικό Σύλλογο για την άψογη διοργάνωση αλλά πάνω από όλα τους αθλητές όλων των ομάδων που έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό.

Τώρα κοιτάμε τα Πανελλήνια πρωταθλήματα που έρχονται στους επομένους μήνες, καθώς αρκετοί αθλητές μας στελεχώνουν την Εθνική Ελλάδος και έχουν αυξημένες υποχρεώσεις λόγω της ολυμπιακής χρονιάς που ακολουθεί», δήλωσε ο προπονητής του Μίνωα, Κώστας Χριστόφορος.

Τα μετάλλια των αθλητών του Μίνωα:

Άνδρες

Κυπραίος Κων/νος 1ος στα 130κ.       Χαλκιαδάκης Γιάννης 2ος στα 130κ.