Οι Ζαχαράκη και Λεβεντάκη

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του «Ηράκλειο» Ο.Α.Α. που συμμετείχαν στο 1ο Παγκρήτιο τουρνουά τένις 2022, το οποίο έγινε στις εγκαταστάσεις του Ομίλου.

Οι τενίστες του «Ηράκλειο» κατάφεραν να αποσπάσουν συνολικά 9 πρώτες, δεύτερες και τρίτες θέσεις, στις τέσσερις από τις πέντε κατηγορίες που διεξήχθησαν.

Στα κορίτσια 12 ετών, οι αθλήτριες του συλλόγου κατέκτησαν όλα τα μετάλλια της κατηγορίας, με την πρώτη θέση να κατακτά η Ρωξάνη Ζαχαράκη που στον τελικό αναμετρήθηκε με την συμπαίκτρια της Ελένη Λεβεντάκη και επικράτησε με 5-7, 6-4 7-5. Τρίτες ήταν η Ελευθερία Βασιλάκη και η Βασιλίνα Πανταζοπούλου.

Οι Λαμπράκης και Αποστολάκης

Στα αγόρια 12 ετών, ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης πήρε την πρώτη θέση και ο Γιώργος Αποστολάκης τη δεύτερη. Οι δύο συμπαίκτες «κονταροχτυπήθηκαν» στον τελικό, όπου επικράτησε ο Λαμπράκης με 7-5, 6-3.

Ο Ζαβουργιανός με τον πρόεδρο του “Ηράκλειο” κ. Δελάκη
Ο Ζαβουργιανός με τον πρόεδρο

Στα αγόρια 14 ετών, το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Θάνος Ζαβουργιανός, ο οποίος στον τελικό αντιμετώπισε τον Φανδριδάκη (Ο.Α. Σούδας) και έχασε με 6-4, 6-3.  Στη μεγαλύτερη κατηγορία της διοργάνωσης, αυτή των αγοριών 16 ετών, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Μπουνάκης, που κέρδισε τον Κόκκαλη (Λυβικός) με 6-4, 6-7, 6-2 και τρίτοι ήρθαν οι Σπύρος Καρακώστας, Βασίλης Τζωρμπατζάκης.

Στην οκτάδα κατάφεραν να περάσουν πραγματοποιώντας από δύο νίκες, ο Βασίλης Κληρονόμος και ο Κωνσταντίνος Αποστολάκης ενώ στους «16» παρέμεινε ο Μάνος Χαρκουτσάκης. Στην οκτάδα επίσης με μια νίκη έφτασε και η Μιχαέλα Βιανιτάκη, στην κατηγορία 12 ετών.

Πρώτος ο Μπουνάκης στα 16αρια

Με δύο νίκες στα 14άρια, πέρασε στην οκτάδα η Μαρία Ζαχαράκη, ενώ ο Νικόλας Αμανάκης δε σημείωσε νίκη και παρέμεινε στους «16».

Τέλος, στα αγόρια 16 ετών, ο Γιάννης Μανωλίτσης έμεινε στη φάση των «16».

Το Δ.Σ. του «Ηράκλειο» ΟΑΑ, συγχαίρει με ανακοίνωσή του όλους τους αθλητές για τις διακρίσεις και την προσπάθεια που κατέβαλαν, τους προπονητές τους Δολιανίτη Μανόλη και Τζιγκουνάκη Κώστα για το έργο που επιτελούν και τους γονείς για τη στήριξη των παιδιών τους.