Εκτός προημιτελικών η Σάκκαρη από την Κόστιουκ

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να κάνει τη μεγάλη νίκη επί της Μάρτα Κόστιουκ και με ήττα 6-4, 6-7(5), 5-7 και έχασε το εισιτήριο για τα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η Μάρτα Κόστιουκ πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι στην Μαρία Σάκκαρη και σε συνδυασμό με τα λάθη της Ελληνίδας πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι με νίκη 4-6, 7-6(5), 5-7.

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε μουδιασμένα το εναρκτήριο σετ, γεγονός το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο βαθμό η Κόστιουκ. Η Ουκρανή βρέθηκε μπροστά με 3-0, κάνοντας δύο breaks και ένα hold. Η… απάντηση της Ελληνίδας ήταν ηχηρή και με 5-0 σερί έφτασε στο σημείο να σερβίρει για το σετ.

Η Κόστιουκ, όμως, αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να χάσει το σετ στο σερβίς της Σάκκαρη κάτι το οποίο δεν κατάφερε να κάνει όταν η ίδια κράτησε τις μπάλες στα χέρια. Το 6-4 ήταν το σκορ στο σετ με το οποίο η Νο.7 του κόσμου πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο όπως το πρώτο για την Σάκκαρη. Η Ελληνίδα δέχθηκε το break από την αντίπαλό της και βρέθηκε με δύο games πίσω (2-0). Η απάντηση ήταν άμεση και στο τέταρτο game η Σάκκαρη πήρε το break πίσω (2-2) για να ακολουθήσουν άλλα τρία… σπασίματα που έφεραν το σετ στα ίσα (4-4).

Στη συνέχεια, η Σάκκαρη βρέθηκε δύο φορές ένα game μακριά από την πρόκριση, όμως η Κόστιουκ ισάριθμες φορές κρατήθηκε πίσω από το σερβίς της, στέλνοντας το σετ σε tie break. Εκεί, τα mini breaks δεν έλειψαν, με την Ουκρανή να κάνει ένα παραπάνω και με 7-5 να κλείνει το σετ με 7-6(5).