Α1 μπάσκετ γυναικών, ΟΑΧ
φωτό αρχείου

Την ξέφρενη πορεία του στην Α1 γυναικών συνέχισε ο ΟΑΧ, κερδίζοντας και τον ΠΑΣ Γιάννινα στο κλειστό Κλαδισού,
με 68-66.

Η πιο δύσκολη νίκη της ομάδας του Λευτέρη Θεοδωράκη, μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, έφερε την υπογραφή της Τζάκσον που σημείωσε 22 πόντους.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν μέχρι και με 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά με έμφαση στην άμυνα, ο ΟΑΧ γύρισε το ματς στην τρίτη περίοδο. Ουσιαστικά ο νικητής στο τέλος, κρίθηκε από τις βολές, με τις γηπεδούχες να είναι πιο ψύχραιμες, διασφαλίζοντας έτσι το έκτο ροζ φύλλο αγώνα σε 7 ματς που τις κρατά στην κορυφή.

Τα 10λεπτα: 17-18, 32-35, 51-46, 68-66

ΟΑΧ (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη, Μπιν 11, Θεοδώρου 7, Νταουντάκη, Ψυχογιού 4, Παπαδάκη, Λίτσι 11, Ντράμοντ 13, Τζάκσον 22

Ο Προμηθέας επικράτησε με 84-79 του Κολοσσού στη Ρόδο, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Basket League.