Ο Ζαφείρης σκόραρε στη νίκη του Πόρου

Με εντυπωσιακό τρόπο άρχισε χθες η φάση των «32» του Κυπέλλου ΕΠΣΗ, καθώς τα τρία από τα τέσσερα ματς, κρίθηκαν στην παράταση και το τέταρτο στα πέναλτι! Η έκπληξη σημειώθηκε από τον Πόρο που απέκλεισε την Χερσόνησο στην παράταση. Προκρίσεις επίσης στους «16» για τον Ζαρό, τις Μοίρες και τον ΠΑΟΚ. Αναλυτικά οι χθεσινές αναμετρήσεις:

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ – ΜΟΙΡΕΣ 2-5

Ο Φραγκίσκος Ποτηράκης με δύο τέρματα στο ξεκίνημα της παράτασης, «κλείδωσε» την πρόκριση των Μοιρών σε βάρος του Ανθεστίωνα στο Θραψανό (5-2). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13’ με τον Χατζάκη για να ισοφαρίσει στο 32’ ο Τσαΐνης. Ο Χατζάκης με πέναλτι στο 70’ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ανθεστίωνα (2-1) όμως στο 75’ ο Ιερωνυμάκης έκανε το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας.  Στο πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης οι Μοίρες ήταν ασταμάτητες, πετυχαίνοντας τρία γκολ με τους Ποτηράκη (2), Κεφάκη, δίνοντας έτσι τέλος στην αγωνία.

Ο διαιτητής κ. Φουκάκης απέβαλε στο 84’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Παπουτσάκη των γηπεδούχων.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ:Χρονάκης, Παπουτσάκης, Καλιακάκης (46’ Βιτσαράς), Μακρογιαννάκης, Γρ. Μερκουλίδης (67’ Κοκκινέλης), Καπαρουνάκης, Δοργιομανωλάκης, Μηλάκης (46’ Τσομπανάκης), Φωτόπουλος (80’ Δημήτρης), Πεχυνάκης, Χατζάκης.

ΜΟΙΡΕΣ: Σωπασής, Μασέλης, Κουτσάκης, Καλεμάκης (46’ Κ. Ιερωνυμάκης), Ν. Ιερωνυμάκης, Αριστεινίδης (100’ Προβιδάκης), Κιόρι, Κεφάκης, Τσαΐνης, Ηλιάκης (55’ Μόντι), Φραγκιαδάκης (79’ Ποτηράκης).

ΡΑΥΚΟΣ – ΖΑΡΟΣ 2-3

Ο 16χρονος Μιχάλης Γιατρομανωλάκης λύτρωσε τον Ζαρό στο απρόσμενο ντέρμπι του Αγίου Μύρωνα, σημειώνοντας το γκολ της πρόκρισης στην παράταση (3-2). Ο νεαρός ποδοσφαιριστής που είχε περάσει αλλαγή, βρήκε δίχτυα στο 102΄ κι έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία των περσινών φιναλίστ του θεσμού. Ο Ζαρός χαλάρωσε μετά το γρήγορο προβάδισμα δύο τερμάτων (6’ Ρομπάκης, 11΄ Μεταξάκης) και παραλίγο να το πληρώσει. Ο Ραύκος πίστεψε στην ανατροπή και αφού μείωσε στο 17’ με τον Ψωμά, ισοφάρισε σε 2-2 με τον Παναούση στο 90’!

Στην παράταση όμως «μίλησε» ο Γιατρομανωλάκης που δικαιολογημένα έγινε το πρόσωπο της ημέρας στον Ζαρό.

Το ματς διηύθυνε η κ. Σταυρακάκη.

ΡΑΥΚΟΣ: Βασιλάκης, Πασπαλάκης (80’ Μ.Σταματάκης), Καμαράτος, Παναούσης, Λαμπράκης (46’ Φάκας), Ψωμάς, Βάβουλας (76’ Γιαννακουδάκης), Καραξής, Κουτσοποδιώτης, Λουλεμέα, Στεφανάκης.

ΖΑΡΟΣ: Φιλιουδάκης, Γενιτσαρίδης, Λογοθέτης, Αλμπαντάκης, Γ. Πολυμερίδης, Χ. Πολυμερίδης (55’ Λιοδάκης), Φραγκιαδουλάκης, Παραθύρας (67’ Λεμονάκης), Κλαπάκης (60’ Πουλάκης), Μεταξάκης, Ρομπάκης (82’ Γιατρομανωλάκης).

ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ – ΠΑΟΚ 2-2 (5-6 πεν.)

Με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Καλομοίρη που απέκρουσε δύο εκτελέσεις αντιπάλων στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, ο ΠΑΟΚ στάθηκε όρθιος στα Καλέσα, αποκλείοντας τον μαχητικότατο Μαραθώνα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 6’, όμως η ομάδα του Κρουσώνα έκανε την ανατροπή (2-1) με τα τέρματα των Βατσινά (23’), Δρακογιαννάκη (38’). Ο Μουλακάκης ισοφάρισε για τον Μαραθώνα στο 60’, χωρίς ν’ αλλάξει τίποτα μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας αλλά ούτε και στην παράταση. Στα πέναλτι, ο Καλομοίρης είπε «όχι» στους Ρογδιανάκη, Πασσά, ενώ ο Καλυκάκης σταμάτησε τον Βατσινά για να ολοκληρωθεί η διαδικασία με σκορ 6-5 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ζερβάκης.

ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ: Καλυκάκης, Πασσάς, Ρογδιανάκης, Ροδιτάκης, Κατσουλάκης, Ρογδάκης, Ρουμπάκης, Βαθιανάκης, Δερμιτζάκης (100’ Ξυλουράκης), Βιτσαξάκης (53’ Μουλακάκης).

ΠΑΟΚ: Καλομοίρης, Κοκολοδημητράκης, Κάτελας, Γεωργόπουλος, Φράγκος, Βασιλείου, Γωνιανάκης, Νικάκης (105’ Στ. Παπαδάκης), Δρακογιαννάκης (50’ Λουμπάκης), Β. Παπαδάκης, Βατσινάς.

ΠΟΡΟΣ – ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ 2-0

Άμεση ήταν η αντίδραση του Πόρου μετά την πρώτη ήττα στην Α2 ΕΠΣΗ. Η ομάδα του Νίκου Παγωμένου νίκησε με 2-0 στην παράταση την Χερσόνησο στο Μαρτινέγκο και συνεχίζει στους «16» του Κυπέλλου. Τα «χρυσά» γκολ σημείωσαν ο Ζαφείρης στο 95’ και ο Τζανγκόλι στο 105΄, σ’ ένα παιχνίδι που σφύριξε ο κ. Ζαχαριουδάκης.

ΠΟΡΟΣ: Ζαφείρης Δ., Κάλλας, Ρουμελιώτης Δ., Κλωνάρης, Αργυρούδης, Μαγάκης, Σταθόπουλος, Ανυφαντάκης (65′ Ντραγκόντι), Τουλάκης (95′ Ψιμόπόυλος), Ζαφείρης Α., Μάρκου (60′ Τζανγκόλι).

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ: Λιουδάκης, Μηλάκης, Καργιωτάκης (51’ Ποριώτης), Ξημεράκης, Χατζηνικολάκης (91’ Μανωλεδάκης), Μάριος, Πρικάκης, Έλι, Καλομοίρης, Νίκας (46’ Λαμπόντι), Αριστεινίδης (100’ Κριτσωτάκης).