Ο Μπαρέτας σε φάση από το χθεσινό παιχνίδι

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε ο Ηρόδοτος χθες από τον Απόλλωνα Πόντου στην Καλαμαριά και εκπέμπει SOS  για την παραμονή του στην κατηγορία. Ο Απόλλωνας Πόντου έχει γίνει ο κακός δαίμονας για τους κυανόλευκους φέτος καθώς σε τρεις αναμετρήσεις, δυο για το πρωτάθλημα και μια για το κύπελλο, ο Ηρόδοτος γνώρισε ισάριθμες ήττες.

Οι Πόντιοι «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Ολαϊτάν και Κυβελίδη, με τον Δημητριάδη να σφραγίζει τη νίκη στο φινάλε και ενώ ο Ηρόδοτος  αναγκάστηκε από το 53′ να αγωνιστεί με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Κασαπάκη.

Το 1-0 έγινε στο 22’ με τον Ολαϊτάν που σκόραρε με ψηλοκρεμαστό γυριστό σουτ. Το γκολ έδωσε ώθηση στον Απόλλωνα  που στο 38′ πέτυχε και δεύτερο γκολ, με κεφαλιά του Κυβελίδη. Η αποβολή του Κασαπάκη στο 53′, με δεύτερη κίτρινη  έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο του Ηρόδοτου.

Παρ’ όλα αυτά η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού  είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 71′, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Κονέ.

Στιγμιότυπο από το ματς με πρωταγωνιστή τον Παπαγγελή

Αντί να γίνει το 2-1 έγινε το 3-0 στο 89’  με τον Δημητριάδη.

Διαιτήτευσε ο  Μπεκιάρης (Καρδίτσας), με βοηθούς τους Στεφανή (Καρδίτσας) και Βογιατζή (Καρδίτσας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Πουρτουλίδης, Λουφάκης (68′ Δημητριάδης), Κυβελίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (59′ Μπάμπης), Ολαϊτάν.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Ξενοδόχοφ (46′ Τσιλιγγίρης), Γραικός, Ανδρέου, Αργκιλέσι (68′ Ζαμπορόφσκι), Ηλιάδης, Παπαγγελής, Νύκταρης, Χατζηλιάδης (58′ Κονέ), Μπαρέτας, Κασαπάκης, Μουκίδης.

ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

«Κάποιοι δεν  μας θέλουν  στην κατηγορία»

Με πολλά παράπονα για την διαιτησία του Καρδιτσιώτη Μπεκιάρη επέστρεψε ο Ηρόδοτος από την Θεσσαλονίκη.

Η διοίκηση της ομάδας εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία τονίζει ότι κάποιοι δεν θέλουν τον Ηρόδοτο στην κατηγορία. Η ανακοίνωση αναφέρει τα εξής:

«Η ΠΑΕ Ηρόδοτος εκφράζει την χωρίς όρια αγανάκτησή της για το συνεχή πόλεμο που δέχεται σε κάθε παιχνίδι της. Σήμερα καταλάβαμε πλέον και το πήραμε απόφαση ότι κάποιοι δε μας θέλουν στην κατηγορία και χρησιμοποιούν εργαλεία χειρουργικής ακριβείας για να το πετύχουν.

Με ό,τι δύναμη μας απομένει συνεχίζουμε τον άνισο αυτό αγώνα και πραγματικά όπου μας βγάλει».

Ο Γιώργος Λυρώνης μιλώντας για το παιχνίδι είπε: «Όταν το σκορ είναι 3-0 δε χρειάζεται να πω και πολλά πράγματα. Στα πρώτα 15 λεπτά ήμασταν καλοί, δεν καταφέραμε να σκοράρουμε και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού δεχθήκαμε γκολ από ένα δικό μας λάθος, ενώ πάλι από δικό μας λάθος βρεθήκαμε να χάνουμε με 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αλλάξουμε τη ροή αλλά τα σχέδια χάλασαν λόγω της κόκκινης κάρτας. Τα παιδιά προσπάθησαν».

Από την άλλη πλευρά ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης δήλωσε: «Κρατάμε μόνο το βαθμολογικά οφέλη από αυτό τον αγώνα και τίποτε άλλο».