Ο Σικουκου σε φάση από το χθεσινό ματς του ΟΦΗ

Μετά από 4 χρόνια παρουσίας στα… σαλόνια του ελληνικού βόλεϊ, ο ΟΦΗ επιστρέφει στο χαμηλότερο επίπεδο. Η ήττα με 3-1 στο κλειστό της Πολίχνης από τον Πήγασο, επισφράγισε τον υποβιβασμό της ομάδας του Ηρακλείου στην Pre League. Ετσι κι αλλιώς η αποστολή του ΟΦΗ στα πλέι άουτ ήταν εξαιρετικά δύσκολη μετά την πολύ άσχημη πορεία στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι τρεις σερί εντός έδρας νίκες στα πλέι άουτ του έδωσαν μια μικρή παράταση ζωής μήπως και καταφέρει να ξεπεράσει τον Αθλο ωστόσο μετά τη χθεσινή ήττα από τον αδιάφορο βαθμολογικά Πήγασο, όλα τελείωσαν. Ετσι, η τελευταία αγωνιστική αποτελεί τυπική διαδικασία.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι κι έχασε εύκολα τα δυο πρώτα σετ, έχοντας μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή. Στο τρίτο σετ συνήλθε, το πήρε με 25-22 και μείωσε σε 2-1. Στο τέταρτο σετ, οι παίκτες του Νίκου Αντωνιάδη είχαν τρεις ευκαιρίες για να το κατακτήσουν και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι σε έναν αντίπαλο που αν και είχε εξασφαλίσει τη σωτηρία του, έπαιξε με πάθος για τη νίκη.

«Ζητάμε ένα συγγνώμη από τον κόσμο της ομάδας. Εύχομαι ο ΟΦΗ να επιστρέψει γρήγορα στη μεγάλη κατηγορία γιατί το αξίζει. Έχει ένα φοβερό πρόεδρο και καλές συνθήκες», τόνισε ο αρχηγός της ομάδας Βαγγέλης Βαϊόπουλος. Από την πλευρά του, ο κ. Αντωνιάδης είπε: «Το τι θα γίνει από εδώ και πέρα είναι θέμα της διοίκησης. Συγχαρητήρια στον Πήγασο και τον Αθλο που έμειναν στη Volley League. Για μας είναι στενάχωρο. Αλλά υπάρχουν άνθρωποι στην ομάδα που αγαπάνε το βόλεϊ».

Τα σετ: 25-19, 25-18, 22-25, 29-27

Η βαθμολογία των πλέι άουτ:

1. Πήγασος      31
  2. Αθλος           23
  3. ΟΦΗ             18
  4. Αριστοτέλης 5

*Την πρώτη νίκη (από τις 2 που χρειάζεται) στην προσπάθειά του για την κατάκτηση του τίτλου στην Παγκρήτια κατηγορία Ανδρών, έκανε ο Ν. ΟΠΕΡ επικρατώντας με 3-0 σετ του Αρκαδίου.

Οι δυο ρεθυμνιώτικες ομάδες πρόσφεραν θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο «Μελίνα Μερκούρη». Το Αρκάδι κόντραρε τους νικητές στα δύο πρώτα σετ αλλά το τρίτο κατέληξε εύκολα στα χέρια των «κυανοκίτρινων» (26-24, 25-20, 25-12).

Το 2ο ματς έχει οριστεί για αύριο Τετάρτη στις 8μμ.

ΓΕΗ-ΟΦΗ                         0-3

*Ο πρόεδρος και το Δ.Σ. της ΕΣΠΕΚ συγχαίρουν τις αθλήτριες, τους αθλητές και τους προπονητές των Εθνικών ομάδων Κ-17 παμπαίδων – παγκορασίδων καθώς επίσης και την Ομοσπονδία, για την πρόκρισή τους στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ.