ΕΚΑΣΚ ΣΗΜΑ

Την πρώτη του ήττα μέσα στο «Λίντο» (και 4η συνολικά στο πρωτάθλημα ανδρών της ΕΚΑΣΚ) γνώρισε το «Ηράκλειο» ΟΑΑ από τον Κύδωνα, με 53-43 στο εξ αναβολής ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη, αν και κρατούσε το προβάδισμα για 19 λεπτά, «κόλλησε» στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο -όπου σημείωσε μόλις τέσσερις πόντους – και είδε τον αντίπαλό της να παίρνει τα ηνία του αγώνα. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων για ανατροπή, οι Χανιώτες άντεξαν και πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη στη μάχη της τετράδας.

10λεπτα: 14-9, 21-24, 25-40, 43-53

Διαιτητές: Μακρής-Κατσούγκρης

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Μάνδαλης, Μαρής, Γενιτσαρίδης 8, Κανατάκης, Κατσούρρι Ι., Κατσούρρι Ε. 10 (2), Πετράκης 8, Δαγαλάκης 2, Καλατζής 5 (1), Μπουραντάς 7 (1), Μηλαθιανάκης, Ρυακιωτάκης 3

ΚΥΔΩΝ (Λεκάκος): Ντανατσίδης 9 (1), Ρέκκας 13 (3), Παπαλιονάκης 1, Κωνσταντόπουλος 9 (1), Χολέβας 10, Κοκοτσάκης, Φρυδάκης, Βομβολάκης 7, Λουκάκης 4

13.Πεδιάδα        21         2-17

*Ολες οι ομάδες έχουν από 19 ματς, εκτός από τον Κύδωνα (20) και την Αναγέννηση (17).