Εκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός αλλά μπορούσε και καλύτερα

Με 3-2 επικράτησε ο Ολυμπιακός της Φενέρμπαχτσε στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στο Καραϊσκάκη για την προημιτελική φάση του Conference League.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα 60 λεπτά, όταν πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων αλλά μέσα σε 6 λεπτά οι Τούρκοι πέτυχαν 2 γκολ και βελτίωσαν για εκείνους τα δεδομένα της ρεβάνς (18/4) στην Κωνσταντινούπολη.

Οι Φορτούνης (8′), Γιόβετιτς (32′), Τσικίνιο (57′) ήταν οι σκόρερ του Ολυμπιακού και οι Τάντιτς (68′ πεν.), Καχβετσί (74′) πέτυχαν τα τέρματα της Φενέρμπαχτσε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σάντρο Σέρερ (Ελβετία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρέτσος, Μασούρας – Καχβετσί, Φρεντ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο (84΄ Ιμπόρα), Μασούρας (87΄ Κίνι), Γιόβετιτς (82΄ Όρτα), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (87΄ Ελ Αραμπί)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ισμαήλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οσάγι-Σάμουελ, Σογιουντσού, Μπεκάο (84΄ Μπονούτσι), Ουστερβέλντε (45΄ Καντίογλου), Ζάιτς (62΄ Φρεντ), Κρούνιτς (62΄ Γιουκσέκ), Σιμάνσκι, Καχβετσί, Τάντιτς, Τζέκο