Ο Τσέλιος σε μία προσπάθειά του στο χθεσινό ματς του ΟΦΗ με τον Φίλιππο

Το πρώτο από τα τέσσερα βήματα που χρειάζεται για να σφραγίσει την παραμονή του στη Volley League έκανε ο ΟΦΗ.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα νίκησε με το άνετο 3-0 τον Φίλιππο Βέροιας στο κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΚ, στον εναρκτήριο αγώνα των πλέι άουτ της κατηγορίας.

ΟΦΗ ΒΟΛΕΙ
Ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, μιας και η ομάδα της Ημαθίας βρίσκεται σε φάση αποσύνθεσης και συμμετέχει στα πλέι άουτ περισσότερο για τυπικούς λόγους.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το αγωνιστικό τους ραντεβού για αύριο Παρασκευή (8 μ.μ.) επίσης στο κλειστό του ΒΑΚ ενώ η τρίτη και η τέταρτη αναμέτρηση, έχουν προγραμματιστεί να γίνουν στο κλειστό του Λίντο την Κυριακή 20/3 (2 μ.μ.) και την Τρίτη 22/3 (8μμ), με τυπικά γηπεδούχο τον Φίλιππο.

Ο ΟΦΗ ήταν σοβαρός και αποτελεσματικός στην μπλοκ άμυνα στο πρώτο και το τρίτο σετ, τα οποία κατέκτησε με χαρακτηριστική ευκολία (25-14 και 25-15).

Στο δεύτερο σετ, ο Φίλιππος έβγαλε μια κάποια αντίδραση, μένοντας κοντά στο σκορ αλλά στο τελείωμα οι γηπεδούχοι στάθηκαν στο ύψος τους (25-22).

Αξίζει να τονιστεί ότι η ομάδα της Βέροιας ήρθε στο Ηράκλειο με 9 παίκτες και τον προπονητή Τάκη Χριστοφορίδη, χωρίς τη συνοδεία κάποιου παράγοντα.

«Θέλουμε πάντα να είμαστε σοβαροί και δεν υποτιμάμε κανέναν αντίπαλο. Κάναμε το πρώτο βήμα και κοιτάζουμε το επόμενο ματς, όχι τις 4 νίκες που είναι βουνό», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ, Κώστας Δεληκώστας.

οφη βολλευ
Από την πλευρά του, ο προπονητής του Φίλιππου κ. Χριστοφορίδης, αναφέρθηκε στη δύσκολη κατάσταση που βιώνει η ομάδα του: «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους. Θα έρθουν άλλοι δύο παίκτες την Παρασκευή. Η αλήθεια είναι ότι έχουμε μείνει σχεδόν μόνοι μας και μας έχει πάρει από κάτω, αλλά πρέπει να προετοιμαστούμε για τα μπαράζ με την τρίτη ομάδα της Pre League. O ΟΦΗ είναι καλύτερος και δίκαια θα μείνει στην κατηγορία».

Τα σετ: 25-14, 25-22, 25-15.

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Ντιουϊζι, Αρπάγιου, Βάργκας, Βίτσορεκ, Τσέλιος, Βαϊόπουλος / Δαρίδης (λ), Τζουγκαράκης, Κάλας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Χριστοφορίδης): Στεφανίδης, Γιάγκος, Στουτζίνσκι, Βαρβεσιώτης, Ντουντούδης, Σιούτης / Μιχελάκης (λ), Μποζόργκι, Κουπατσιάρης.

• Πριν από την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του άλλοτε αθλητή του ΟΦΗ, Κώστα Λεονταράκη.