ΓΙΟΥΧΤΑΣ ΟΜΑΔΑ

Φορτσάροντας στο β΄ ημίχρονο  ο Γιούχτας κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος επικρατώντας του Αστέρα Σταυρού με  σκορ 3-1 χθες στο ΔΑΚ Λαμίας. Οι Αρχανιώτες μπήκαν με θετικό τρόπο στη νέα σεζόν πετυχαίνοντας τον στόχο της πρόκρισης και πλέον περιμένουν τον επόμενο τους αντίπαλο από το ζευγάρι του Πανθρακικού με τον Εθνικό (ρεπορτάζ σε άλλη στήλη).

Ο Γιούχτας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι επιβάλλοντας τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 9’, όταν ο Γελαδάρης από τα δεξιά σέντραρε και ο Πολυχρόνης με κεφαλιά «ψαράκι» κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στον Γιούχτα, αφού στο 28’ απείλησε με τον Γκίνη να πασάρει στον Πολυχρόνη, ο οποίος από  πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο Πολυχρόνης και ο Νοικοκυράκης πανηγυρίζουν το πρώτο γκολ του Γιούχτα στην Λαμία

Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 39’ μετά από λάθος της άμυνας,  το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Φράγκος και σε κενή εστία έκανε το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου, παρότι ο Γιούχτας έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 με τον Πολυχρόνη.

Οι αλλαγές του Νίκου Σουργιά στην επανάληψη με τους Βρεττό και Ροβίθη να περνούν στο ματς έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Γιούχτα. Ο Ροβίθης ένα λεπτό μετά την είσοδο του στο ματς (61’) σκόραρε βάζοντας μπροστά ξανά στο σκορ τους πράσινους και πέντε λεπτά αργότερα (66’). ο  Κίσσας μετά από κόρνερ του Βρεττού έγραψε το 1-3 που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στο τελευταίο 20λεπτο η ομάδα του Ηρακλείου διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ χάνοντας παράλληλα δύο σημαντικές ευκαιρίες με τις κεφαλιές των Ροβίθη, Κόλα χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος με τον Γιούχτα να  παίρνει το εισιτήριο για την 4η φάση του κυπέλλου.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΤΑΥΡΟΥ: Τσάμης, Μαργαρίτης (82’ Κουδουνάς), Μαλισσόβας, Μόσχος (75’ Κακκαβάς), Ακασού, Αυγουστάτος, Φράγκος, Αντωνόπουλος (82’ Παπαλέξης), Λάππας, Νάτσο Ροντρίγκες (20’ λ.τ Δρόσος), Αλεξίου (75’ Φούντας).

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Πρινιώτακης, Γελαδάρης, Κορνιλάκης (80’ Τζανής), Φάζος, Κόλα, Κίσσας, Μπουτσάκης, Πολυχρόνης (46’ Μπρους), Νοικοκυράκης, Γκίνη (60’ Βρεττός), Αλεξόπουλος (60’ Ροβίθης).