Εκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά νίκησε ο ΟΦΗ στις Σέρρες
Οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγύρισαν στο τέλος τη νίκη στις Σέρρες

Έστω και δύσκολα ο ΟΦΗ πήρε το τρίποντο στις Σέρρες με σκορ 3-2 σε ένα ματς που η άμυνα του και πάλι λίγο έλειψε να προδώσει ότι καλό γίνονται στην επίθεση με την κρητική ομάδα να προηγείται 2-0 στο 25΄αλλά να ισοφαρίζεται από παιδαριώδη λάθη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σε 2-2 και τελικά να παίρνει τη νίκη με πέναλτι που κέρδισε ο Νους και μετέτρεψε σε γκολ ο Φούντας στο τέλος.

Tο παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά και το πρώτο ημίχρονο μας χόρτασε με τέρματα. Πρώτοι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο δεύτερο λεπτό. Πολύ καλό σουτ του Καραχάλιου έξω από την περιοχή, ο Γκουγκεσασβίλι απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα σειρά του Πανσερραϊκού να απειλήσει, με τον Τομάς να κάνει το πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 8ο λεπτό ήρθε το πρώτο τέρμα του αγώνα για τον ΟΦΗ. Ο Μπρεσάν πήδηξε ανενόχλητος και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Γκουγκεσασβίλι, ο οποίος έμεινε ακίνητος.

Ο μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ πήρε την μπάλα και από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε στα δίχτυα του Γκουγκεσασβίλι, ο οποίος όπως και στο πρώτο γκολ έμεινε ακίνητος.

Στο 28′ ο Πανσερραϊκός απάντησε και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Συρτή σέντρα του Δεληγιαννίδη, με τον επιθετικό των «Λιονταριών» να προλαβαίνει τον Χριστογιώργο και να την στέλνει στα δίχτυα για το 1-2. Περιμένουμε το VAR, για το αν υπάρχει οφσάιντ. Ενώ στο 39′ είχε και τρομερή ευκαιρία για το 2-2. Με τον Μπετανκόρ να παίρνει την μπάλα μέσα από την μεγάλη περιοχή μετά την σέντρα του Τομάς, αλλά να μην μπορεί να την στείλει στα δίχτυα του Χριστογιώργου, η οποία κατέληξε άουτ.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 45ο λεπτό με ον Φαρές. Ο μεσοεπιθετικός του Πανσερραϊκού πήρε την μπάλα, μετά την ασταθή απόκρουση του Χριστογιώργου και μέσα από την μικρή περιοχή την έστειλε στα δίχτυα για το 2-2

Οι δύο ομάδες μπήκαν με παρόμοιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα σε γκολ. Ο ΟΦΗ πίεσε για την νίκη και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες ως το 70ο λεπτό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Γκουγκεσασβίλι να μην μαζεύει την μπάλα, η οποία έφτασε στον Νους, όμως εκείνος την έστειλε άουτ προ κενής εστίας.  Ενώ στο 66΄ νέα φάση για τον ΟΦΗ, με τον Νους να μην μπορεί ξανά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, η οποία βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 72ο λεπτό ίδιο σκηνικό με τον Γκουγκεσασβίλι να λέει και πάλι όχι στον Νους. Και τον Πανσερραϊκό να αντέχει στην πίεση των Κρητικών.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες ως το 89ο λεπτό. Όταν ο Νους σε μια αντεπίθεση πήρε το πέναλτι από τον Ουαγκέ. Με την φάση να ελέγχεται από το VAR. To πέναλτι δόθηκε και ο Φούντας έγραψε το τελικό 2-3.

Ο επιθετικός του ΟΦΗ έστειλε την μπάλα στην δεξιά κάτω γωνία του Γκουγκεσασβίλι, ο οποίος μάντεψε σωστά, αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 94ο λεπτό η τελευταία καλή στιγμή του ματς, για τους γηπεδούχους. Με τον Αποστολάκη να απομακρύνει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Το αποτέλεσμα έμεινε ως το φινάλε, με τον ΟΦΗ να περνάει ηρωικά από την έδρα των Σερρών και να διορθώνει την “γκέλα” της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στον Παναιτωλικό

Διαιτητής: Παπαδόπουλος Ιωάννης (Μακεδονίας)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης (90΄ Χατζηστραβός), Μπέργκστρομ (81΄ Καρασαλίδης), Ντάβιντσον, Φάρες, Στάικος, Λιάσος (64΄ Ζελέν), Χαντάκιας (64΄ Ουαγκέ), Τέρζιτς (46΄ Ντέλετιτς), Τόμας, Μπετανκόρ.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Μπάκιτς (73΄ Φούντας), Μπαΐνοβιτς, Καραχάλιος (73΄ Αποστολάκης), Νους, Σενγκέλια (+90΄ Σίλβα), Σαλσίδο (87΄ Γιουνγκ).