Εύκολη νίκη πανηγύρισαν χθες οι παίκτες του ΟΦΗ

Ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης, ήταν το κέρδος του ΟΦΗ, στην εύκολη νίκη με 3-0 σετ επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, στο κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΚ για τη 10η αγωνιστική της Pre League.

Ο αρχηγός του ΟΦΗ επέστρεψε από τον τραυματισμό του, με μια εξαιρετική εμφάνιση και η κρητική ομάδα βρήκε ισορροπία στο παιχνίδι της. Η ιστορική ομάδα του Εθνικού ήρθε στο Ηράκλειο  με αρκετές ελλείψεις, καθώς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν κατέβηκαν στην Κρήτη κάποιοι παίκτες της.

Το παιχνίδι ήταν μια καλή προπόνηση για τον ΟΦΗ, ενόψει του δυνατού αγώνα με τον Πανιώνιο στην Αθήνα, το ερχόμενο Σάββατο (27/1).

Ο Νίκος Αντωνιάδης είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα επιθετικά σχήματα, ενώ χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες, ακόμα και τον 13χρονο Γωνιωτάκη!

ΟΦΗ ΒΟΛΕΙ
«Επιστρέψαμε στις νίκες, δοκιμάσαμε κάποια πράγματα και πηγαίνουμε για τη νίκη στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο, την οποία χρειαζόμαστε πολύ για τη συνέχεια. Είναι σημαντικό για μας, που επέστρεψε ο Ρουμελιωτάκης, γιατί είναι ένας πολύ σημαντικός παίκτης για την ομάδα μας» ανέφερε ο τεχνικός του ΟΦΗ.

«Ηρθαμε με πολλούς εφήβους και μερικούς έμπειρους παίκτες. Χαιρόμαστε για τα νέα παιδιά που έχουμε. Η Αλεξανδρούπολη πάντα βγάζει ταλέντα. Στόχος μας είναι η παραμονή στην κατηγορία», ανέφερε ο πρόεδρος του ιΕθνικού, Αυγερινός Μεσινέζης.

Τα σετ: 25-16, 25-15, 25-15

ΟΦΗ (Αντωνιάδης):  Mάκινεν, Ρουσόπουλος, Μιχελάκης (λ),  Μιχαήλοβιτς,  Καγιαλής, Ρουμελιωτάκης/   Καρατζάς, Καφαντάρης, Μπαρντακτζιάν, Κουκιάς, Γωνιωτάκης. Με τη νίκη του αυτή, ο ΟΦΗ έφθασε τους 21 βαθμούς και μείωσε στους 2 πόντους τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο Φλοίσβο.

• Ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στην ιστορία του κατέκτησε το Σούπερ Καπ επικρατώντας με 3-2 του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που διήρκησε 126 λεπτά.

Ο Δικέφαλος είδε τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει δύο φορές στο σκορ, αλλά μπόρεσε να σπάσει την αρνητική παράδοση που είχε στην έδρα των «ερυθρόλευκων» και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη μετά τις 7 Νοεμβρίου 2021 με τον Τρούχτσεφ να αναδεικνύεται ο MVP του αγώνα.

Τα σετ: 17-25, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15

• Σπουδαία νίκη επί του Μαυροβουνίου με 3-2 σετ (25-13, 25-11, 23-25, 23-25, 16-14) πανηγύρισαν οι αθλήτριες της Εθνικής κορασίδων Κ18, στο δεύτερό παιχνίδι τους στον Β’ όμιλο του 1ου προκριματικού γύρου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κοριτσιών Κ20 που διεξάγεται στην Άγκυρα. Εξαιρετική με 15π. η Πρινιωτάκη του ΟΦΗ.