Σοβαρεύτηκαν οι διεθνείς στο φινάλε της Α’ φάσης και συνεχίζουν στην Πόλη

Έστω την ύστατη στιγμή, η Eθνική στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, νίκησε την Πολωνία με 95-77, σε ένα ματς δίχως αύριο στο Ευρωμπάσκετ και σφράγισε το 4ο και τελευταίο εισιτήριο του 1ου ομίλου για την Κωνσταντινούπολη.
Αντίπαλος της Εθνικής μας το Σάββατο (9/9) στο Σινάν Ερντέμ, σε νοκ άουτ αγώνα για τη φάση των «16», η πρώτη του 2ου ομίλου, Λιθουανία που κέρδισε χθες άνετα την Γερμανία με 89-72.

Ρεκόρ πόντων με τη φανέλα της «γαλανόλευκης» για τον Νικ Καλάθη με 24 (4/7 τρίποντα) και 10 ασίστ ενώ εξαιρετικός ήταν ο Κώστας Σλούκας με 26 πόντους (5/6 τρίποντα).

«Το κλειδί για μας είναι να βγάζουμε άμυνα και να τρέχουμε, αλλά και να βάζουμε σουτ. Τώρα στα νοκ άουτ όλα γίνονται. Η Λιθουανία είναι δυνατή ομάδα, αλλά είμαστε ενθουσιασμένοι και πιστεύω πως μπορούμε να τα καταφέρουμε» τόνισε ο Καλάθης αποτυπώνοντας την ανακούφιση όλων των διεθνών για το αποτέλεσμα.

Η ελληνική ομάδα μπήκε φανερά αγχωμένη στο παρκέ και ως συνήθως βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ (17-24 στο 8’). Οι Πολωνοί παρά την απουσία του Σλότερ έβγαζαν μεγαλύτερη ενέργεια στα πρώτα λεπτά και χτύπησαν το …καμπανάκι στους παίκτες του Μίσσα. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου μπήκε μία άλλη Εθνική. Η σφιχτή άμυνα, με απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ από τη μία και η καλή κυκλοφορία στην επίθεση από την άλλη, έδωσαν την ευκαιρία στην Ελλάδα να τρέξει ένα 9-0, με απανωτά τρίποντα, (32-29). Κάποια λάθη των διεθνών μας έδωσαν το δικαίωμα στην Πολωνία να πλησιάσει (39-37), με τις λύσεις να έρχονται ξανά από την άμυνα κι έτσι η Ελλάδα πήγε με +6 (49-43) στο ημίχρονο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο που τελείωσε 70-67 για να κάνουν τη διαφορά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα τα τρίποντα του Καλάθη και του Σλούκα (80-71) και η σαφώς βελτιωμένη αμυντική επίδοση. Πλέον, το νερό είχε μπει στο… αυλάκι κι έτσι η «επίσημη αγαπημένη» πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 95-77.

«Παίξαμε με καρδιά και με δύναμη, αλλά ήταν επίσης πολύ σημαντικό που είχαμε τόσο υψηλά ποσοστά στα τρίποντα. Το θέλαμε, το πιστεύαμε και νικήσαμε», ανέφερε ο ομοσπονδιακός τεχνικός. Για τον αγώνα με τη Λιθουανία είπε: «Στις κρίσιμες στιγμές, στο μπάσκετ ή στη ζωή, το πρώτο που χρειάζεται είναι να πιστεύεις από μέσα από την ψυχή σου και να δουλεύεις σκληρά σαν ομάδα. Η Λιθουανία είναι μια ομάδα που σεβόμαστε, αλλά δεν φοβόμαστε».

Τα 10λεπτα: 23-29, 49-43, 70-67, 95-77.

ΕΛΛΑΔΑ: Καλάθης 24 (4), Μπουρούσης 10, Σλούκας 26 (5), Παππάς 3 (1), Παπαγιάννης 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 2, Θ. Αντετοκούνμπο.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σοκολόφσκι 2, Τσελ, Κούλιγκ 26 (3), Ζαμοϊσκι 5 (1), Πονίτκα 8, Βαζίνσκι 17 (1), Κόζαρεκ 12 (2), Καρνόφσκι 7.
Από τον δεύτερο όμιλο την πρόκριση στους «16» εξασφάλισε ως τρίτη η Ιταλία που κέρδισε με 71-69 την Γεωργία του Ηλία Ζούρου, η οποία επίσης προκρίθηκε.