οι γυναίκες του Εργοτέλη στο Μεσολόγγι
Η ομάδα του Εργοτέλη όπως παρατάχθηκε στο Μεσολόγγι

Εκκωφαντική ήταν η πρώτη νίκη της γυναικείας ομάδας του Εργοτέλη στην Α’ Εθνική. Οι «κιτρινόμαυρες» που χθες αγωνίστηκαν με γαλάζια στο Μεσολόγγι, συνέτριψαν με 6-2 την τοπική ΑΕΚ στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής, έχοντας μάλιστα έξι διαφορετικές σκόρερ!

Μολονότι η ομάδα του Ηρακλείου βρέθηκε να χάνει με 2-0 στα πρώτα 4 λεπτά (!!!) από τα τέρματα της Γιαννακά και της Μόκκα με πέναλτι, η αντίδρασή της ήταν εντυπωσιακή. ΗΔρακογιαννάκη μείωσε στο 7’ και στο 16’ ισοφάρισε με φάουλ η Σιδηρά.

Στο 38’ ο Εργοτέλης πήρε το προβάδισμα στο σκορ (3-1) με τη Ραπάνη ενώ το 4-2 έγινε από τη Ζήγρα στο 57’.Η ίδια παίκτρια τέσσερα λεπτά αργότερα, είχε σουτ στο δοκάρι. Με εύστοχο πέναλτι της Σαριδάκη στο 84’ έγινε το 5-2 ενώ το τελικό 6-2 διαμορφώθηκε με φοβερό σουτ της Ξέρα στο 93’.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στριλιγκά, Χαριτάκη (85’ Ρέιγκ Παπαδάκη), Κωνσταντοπούλου, Ηλιάδη (66’ Καλέση), Ζήγρα (85’ Τζανάκη), Σιδηρά, Ξέρα, Δρακογιαννάκη, Σημαιάκη, Ραπάνη (76’ Σαριδάκη), Δρακωνάκη (66’ Φανουράκη)

Οι γυναίκες του ΟΦΗ με Αγ. Παρασκευή

ΟΦΗ-Αγ. Παρασκευή 0-0

Οι γυναίκες του ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 με την Αγία Παρασκευή στο γήπεδο του Αλμυρού, στη δική τους πρεμιέρα καθώς είχαν ρεπό την πρώτη αγωνιστική.

Ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτριες, λόγω αποβολής της Αραβιάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

«Δεν πήγαμε καλά, αλλά θα βρούμε το δρόμο μας, γιατί έχουμε καλή ομάδα. Δεν καταφέραμε να κερδίσουμε, αλλά είναι σημαντικό ότι και σε αυτή τη μέτρια μέρα που είχαμε, πήραμε τον ένα βαθμό», ανέφερε ο προπονητής των γυναικών του ΟΦΗ, Σταμάτης Μαματζάκης.

ΟΦΗ: Πιττά, Καμαρίτη (74’ Παπακωσταντή), Σηφάκη (53’ Πίτση), Συμεωνίδη, Κουκουλάκη, Κουνάλη (58’ Αεράκη), Κυδωνάκη, Κοκοτσάκη, Τριβυζάκη, Νικηταρά, Αραβιάκη

*Ο Αστέρας Ρεθύμνου με τέρμα της Τζουτζουράκη στο 80’, έκαμψε στη Σοχώρα την αντίσταση του Ατρόμητου Αθηνών (1-0) και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον 2ο όμιλο της Α’ Εθνικής.