Είδε…Αστεράκια στην Τρίπολη ο Ολυμπιακός, χάνει και τον Γιαζίτζι  με ρήξη χιαστού
Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός μετά την εκπληκτική εμφάνιση – νίκη στη Σουηδία, προσγειώθηκε ανώμαλα στην Τρίπολη (ήττα 1-0 από τον Αστέρα) και μια ακόμη γκέλα στη Superleague!

Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε τον γηπεδούχο Αστέρα AKTOR σε διάταξη 4-2-3-1: ο Τσιντώτας στην εστία με τους Άλχο, Τριανταφυλλόπουλο, Ντελί, Χουχούμη μπροστά του. Γιαμπλόνσκι – Μούμο δίδυμο στα χαφ, Καλτσάς – Ρεγκίς εξτρέμ και ο Μπαρτόλο επιτελικός χαφ πίσω από τον Μακέντα.

Η διάταξη του Ολυμπιακού για τον αγώνα Πρωταθλήματος στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα είχε αρκετές αλλαγές και ήταν ως εξής: Τζολάκης γκολκίπερ, άμυνα με Αποστολόπουλο, Κάρμο, Ρέτσο και Κοστίνια, κέντρο με Γκαρθία και Στάμενιτς, Κωστούλας πίσω από τον στράικερ Γιάρεμτσουκ και άκρα με Μασούρα και Ροντινέι. Εάν εξαιρέσει κανείς δηλαδή τους Τζολάκη, Κάρμο, Ρέτσο, Κοστίνια και Ροντινέι οι άλλοι έξι παίκτες δεν ήταν βασικοί με τη Μάλμε.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Αστέρας είχε διπλή μεγάλη φάση. Ο Αποστολόπουλος έκοψε το σουτ του Καλτσά και μετά ο Τζολάκης σε 2ο χρόνο έβγαλε την κεφαλιά του Μπαρτόλο. Στο 4ο λεπτό ο Κοστίνια είχε ένα δυνατό σουτ έξω μετά τη συνεργασία του με τον Ροντινέι. Στο 5ο λεπτό η κεφαλιά του Κάρμο μετά το κόρνερ του Ροντινέι έφυγε έξω.

Στα επόμενα λεπτά και πριν το 10ο λεπτό ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά με Κοστίνια αλλά και Ροντινέι. Στο 11ο λεπτό ο Κωστούλας είχε προσπάθεια με σουτ που πέρασε εκτός. Στο 15′ ο Ροντινέι είχε ένα σουτ που μπλόκαρε με 2η προσπάθεια ο Τσιντώτας.

Το 21ο λεπτό ανέδειξε τη φάση με το 1-0 του Αστέρα. Το κόρνερ εκτελέστηκε από τα αριστερά, ο Στάμενιτς προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα αλλά δεν τα κατάφερε, η μπάλα στρώθηκε στον Ρεγκίς, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση και ο Γιαμπλόνσκι που έβαλε την προβολή άνοιξε το σκορ. Στο 29′ ο Τσιντώτας έβαλε stop στον Κωστούλα μετά από κόρνερ. Στο 34′ ακυρώθηκε με υπόδειξη οφσάιντ το γκολ του Ροντινέι καθώς ήταν εκτεθειμένος ο Μασούρας που είχε βρει στο δοκάρι πριν. Στο 37′ ο Κάρμο είχε μία φοβερή κεφαλιά που αποκρούστηκε. Στο 40′ ο Κοστίνια είχε μία κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Το πρώτο μέρος έκλεισε με την αποτελεσματικότητα του Αστέρα να αποδίδει καρπούς και τον Ολυμπιακό να βγάλει φάσεις αλλά να μην βρίσκει δίχτυα.

Στο ξεκίνημα του 2ου μέρους ο Αστέρας απείλησε πρώτος και στο 47′ είχε ένα σουτ ο Γιαμπλόνσκι που αποκρούστηκε. Στο 48′ ο Γουίλιαν είχε χαμένη φάση με κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια. Στη συνέχεια οι Αρκάδες έφτασαν δύο φορές κοντά στην επίτευξη του 2-0.

Στο 50′ ο Αστέρας είχε δοκάρι. Εξαιρετική ενέργεια του Μπαρτόλο που κατάφερε να γυρίσει και ο Μακέντα με σουτ σημάδεψε το δοκάρι. Στο 51′ ο Μακέντα είχε ένα πλασέ έξω από πολύ καλή θέση. Στο 52′ ο Εσε είδε το τετ α τετ του να αποκρούεται. Στο 57′ ο Ελ Καμπί ήταν εκείνος που βρήκε χώρο να σουτάρει αλλά η προσπάθειά του ήταν εκτός.

Στο μεσοδιάστημα τόσο ο Μεντιλίμπαρ όσο και ο Παντελίδης προχώρησαν σε αλλαγές προσώπων αλλά και σχημάτων. Ο δε Παντελίδης άλλαξε και τον σχηματισμό του σε 4-3-3. Στο 71′ ο Μούμο είχε ένα σουτ που κόπηκε ενώ ο Γιαζίτζι είχε μπει ως αλλαγή παίρνοντας τον πρώτο αγώνα του με τον Ολυμπιακό. Με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να έχει ‘φορτώσει’ την επίθεσή του μετά από σέντρα του Κοστίνια ο Ελ Καμπί είχε κεφαλιά στο δοκάρι στο 84′.

Στο 89′ το σουτ του Ροντινέι πήγαινε προς στα δίχτυα αλλά κόπηκε εγκαίρως. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός τελείωσε με 10 παίκτες καθώς ο Γιαζίτζι τραυματίστηκε στο γόνατό του και αποχώρησε. Το 1-0 ήταν και το τελικό σκορ με τον Αστέρα να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιντώτας, Άλχο, Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (72′ Τζανδάρης), Μούμο, Καλτσάς (72′ Άλβαρεζ), Μπαρτόλο, Ρεγκίς (56′ Αλάγκμπε) και Μακέντα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Αποστολόπουλος (70′ Γιαζίτζι), Κάρμο, Ρέτσος, Κοστίνια, Γκαρθία, Στάμενιτς (46′ Εσε), Κωστούλας (70′ Ζέλσον), Μασούρας (46′ Γουίλιαν), Ροντινέι και Γιάρεμτσουκ (56′ Ελ Καμπί)

Στο μεταξύ επαληθεύονται οι φόβοι για σοβαρό τραυματισμό του Γιαζίτζι.

Ο Τούρκος μέσος στο ντεμπούτο του  τραυματίστηκε στο τέλος του αγώνα σε μια φάση με τον Άλβαρες και  σύμφωνα με τις ιατρικές εκτιμήσεις, έχει υποστεί ρήξη χιαστού στο αριστερό γόνατο που σημαίνει ότι θα χάσει όλη τη χρονιά.

Ο Γιαζίτζι είχε μπει αλλαγή στο παιχνίδι στο 70ό λεπτό στη θέση του Αποστολόπουλου.

Πλέον στον Ολυμπιακό περιμένουν να υποβληθεί ο παίκτης σε μαγνητική για να επιβεβαιωθεί η ιατρική εκτίμηση και η απίστευτη γκίνια του Τούρκου ποδοσφαιριστή.