Οι παίκτες του ΠΟΑ πανηγυρίζουν το γκολ του Νύχταρη με το οποίο άνοιξε το σκορ
Τα Χανιά τίμησαν Τσανή, Μπουρσέλη και Μπουτσάκη που φόρεσαν τη φανέλα τους

Στόχος επιτεύχθηκε για τον ΠΟΑ. Οι πράσινοι στο πρώτο από τα τρία σερί παιχνίδια που έχουν στο γήπεδο τους πήραν τη νίκη με σκορ 3-0 επί του Φωστήρα, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής  και έφτασαν τους 34 βαθμούς παραμένοντας πάνω απλό την ζώνη και κάνοντας το πιο σημαντικό βήμα για την παραμονή. Αν κερδίσουν την Αγία Παρασκευή την Τετάρτη και τον ΑΟ Υπάτου την ερχόμενη Κυριακή θα έχουν ουσιαστικά αγκαλιάσει τον στόχο τους.

Φάση από τον αγώνα του Ατσαλένιου
Ο ΠΟΑ κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε απέναντι στον Φωστήρα που από την πλευρά του έχασε αρκετές ευκαιρίες και πήρε το τρίποντο χάρις την ουσία που είχε στο παιχνίδι του.

Ο Φωστήρας είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αρκετά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και σε μια από αυτές είχε μια καλή ευκαιρία να πετύχει το 0-1 στο 33’ σε σουτ του Τσιμπόκα που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Καβουσάκη.

Ο ΠΟΑ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 36’ με ένα φοβερό σουτ του Νύκταρη έξω από την περιοχή που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καραγκιολίδη.

Ο Φωστήρας πίεσε για την ισοφάριση και απείλησε αρχικά στο 39’ με το σουτ του Τόλιου έξω από την περιοχή που πέρασε άουτ και στο 42’ με τον Τσιμπόκα να αστοχεί στο τετ α τετ με τον Καβουσάκη.

Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Τσιμπόκας έκανε το σουτ από πλάγια θέση μέσα στέλνοντας  τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 45’ ο  ΠΟΑ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Νύκταρη από τον Δώδα μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει συνέχεια στο ματς.

Στην επανάληψη ο ΠΟΑ ξεκίνησε ιδανικά με τον Παχή να κάνει το 2-0 στο 50’ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μετά την  ασίστ του Νύκταρη.

Ο Κουτσούμπας στο 72’ δεν κατάφερε να νικήσει τον Καβουσάκη και στην συνέχεια της φάσης έγινε το 3-0  με τον Μέμμο με κεφαλιά να δίνει έτοιμο γκολ στον Καϊμακαμούδη  που με σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Διαιτήτευσε ο Κουκλάκης (Χανίων)

ΠΟΑ: Καβουσάκης, Νάτος, Ζέλιος (76’ Ψαρράς), Λουμπάκης, Μέμμος (74’ Γιακουμάκης), Καϊμακαμούδης (74’ Δαμιανάκης), Κερμενίδης (46’ Βοργιάς), Νύκταρης (65’ Χατζηανδρέου), Παχής, Χαρίτος, Αργκιλέσι.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Kαραγκιολίδης, Τόλιος (64’ Διμήτσιος), Γαϊτάνης (77’ Χοτζάι), Χατζηκυριάκος, Πεχλιβανίδης, Μουκίδης (64’ Κουτσούμπας),. Γάγως, Ποζατζίδης (71’ Κατσάρας), Δώδας (71’ Καραμπάγιας), Τσιμπόκας, Μηλιώτης.