Ο κ. Βαρβεράκης με τις Καλατζή, Μηλάκη και τους Σανδαλάκη, Μπρέτα που κατέκτησαν το χάλκινο στο παγκόσμιο

Το παρθενικό τους μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας ΑμεΑ, πανηγυρίζουν τα ελληνικά πεντάλ, προετοιμάζοντας το έδαφος για τους Παραολυμπιακούς του Τόκιο.

Οι Ελένη Καλατζή/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος), Χρήστος Σανδαλάκης/Σωτήρης Μπρέτας (πιλότος) κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό Tandem σπριντ, σημειώνοντας πανελλήνιο ρεκόρ τόσο στον προκριματικό, όσο και στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο που έγινε στο Mattamy National Cygling Centre, της πόλης Μίλτον του Καναδά.

Στον «μικρό» τελικό, η ελληνική ομάδα (οι αθλητές-τριες της οποίας ανήκουν στο σωματείο «Τάλως») σημείωσε επίδοση 52.015, έναντι 52.312 που είχε το ισπανικό «καρέ», το οποίο περιορίστηκε στην 4η θέση. Στον προκριματικό, τα ελληνικά πεντάλ είχαν επίδοση 52.369, συντρίβοντας το Πανελλήνιο ρεκόρ που ήταν 54.300.

«Ο κόπος, ο ιδρώτας και οι προσπάθειές μας έπιασαν τόπο. Ξεπεράσαμε τις δυσκολίες μας και βγήκαμε νικητές με τρόπο μαγικό. Νιώθω ευλογημένος.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσοι στηρίζουν τις προσπάθειες των αθλητών μας. Έχουμε μια χρυσή γενιά αθλητών που πραγματικά ανήκει στην παγκόσμια ελίτ. Ευχαριστούμε την ομοσπονδία και τους χορηγούς μας για τη στήριξη και εμπιστοσύνη», δήλωσε μετά την ανεπανάληπτη ελληνική επιτυχία, ο ομοσπονδιακός προπονητής και τεχνικός του «Τάλως», Γιώργος Βαρβεράκης.