Οι παίκτες της Εθνικής ομάδας χάντμπολ πανηγύρισαν στα “Δύο Αοράκια” την πρόκριση στη νοκ αουτ φάση του παγκοσμίου

Αποστολή εξετελέσθη για την Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών που έκανε το 2Χ2 στα «Δυο Αοράκια» (και το 4Χ4  στον όμιλο) με το αγχωτικό 26-25 επί του Κοσόβου, σφραγίζοντας  έτσι την πρόκρισή της στη δεύτερη προκριματική φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 2023. Μία πρόκριση που έρχεται για πρώτη φορά μέσα από τη διαδικασία ομίλου, μετά από οκτώ χρόνια! Τότε (2014) ήταν για  τα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 2015, με τη διαδρομή να σταματάει στα μπαράζ με την τότε ΠΓΔΜ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα εξασφάλισε μαθηματικά μία από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου, και στους δύο αγώνες που απομένουν (Πέμπτη με Βέλγιο ξανά στο Ηράκλειο, Κυριακή με Τουρκία εκτός) θα διεκδικήσει την πρωτιά που παίζει ρόλο στις επερχόμενες κληρώσεις και στο ranking.

Η Εθνική ομάδα είχε εκρηκτικό ξεκίνημα, τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο μέρος κόντρα στο Κόσοβο, ωστόσο η νίκη ήρθε  με πολύ άγχος στο τέλος, όπως ακριβώς είχε συμβεί και στην Πρίστινα πριν από λίγες μέρες.

Το 5-1 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έγινε 8-8 στο 22ο  με τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα να κλείνουν το ημίχρονο στο +5 (14-9), με τον Μάλλιο σε αυτό το διάστημα, να πετυχαίνει τρία γκολ (τα δύο με πέναλτι).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και όταν πήραν προβάδισμα δέκα τερμάτων (20-10),  πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει. Ωστόσο οι μαχητικοί και πεισματάρηδες Κοσοβάροι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Μείωσαν πολύ γρήγορα σε 20-15, εκμεταλλευόμενοι εύκολα λάθη των διεθνών μας, οι οποίοι με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να αγχώνονται. Ετσι, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση ενός τέρματος (23-22) με το πέναλτι του Ντεντάι στο 54’.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, όμως, τα δύο γκολ του Κρητικού κι ένα καθοριστικό κλέψιμο από τον ίδιο παίκτη, σφράγισαν τη νίκη-πρόκριση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Διαιτητές: Γερλέτσκι – Λαμπούν (Πολωνία).

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 2, Τζωρτζίνης, Λιάπης 2, Μάλλιος 5, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Δομπρής 1, Παπάζογλου, Κανδύλας 1, Παπαδιονυσίου 1, Κρητικός 2, Καλόμοιρος 4, Αραμπατζής 4, Τερλέτσκι

ΚΟΣΟΒΟ (Κερίμι): Μπαλκινόβτσι, Τζούπα, Ντεντάι 6,  Ντ. Ταχιρουκάι 3, Τερζίκι, Μουσκολάι, Κούνι 5, Φεστίμ, Ντρ. Ταχιρουκάι 3, Σαμπάνι 2, Μουρσέλ, Ραμοσάι 1, Μουκόλι,  Γκιούκα 3, Ζένα, Ζογκάι 2.