Ο Λιανός σε φάση απο τον αγώνα

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα μπάσκετ της National League 1 πέτυχε ο ΟΦΗ που επικράτησε του αδύναμου Παγκρατίου στο κλειστό του ΒΑΚ με 71-51.

Με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι δεν προβληματίστηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, φθάνοντας με άνεση τις 5 νίκες σε 7 ματς, λίγο πριν ανέβουν τον αγωνιστικό Γολγοθά του Δεκεμβρίου, με πρώτο σταθμό τη Νάξο (2/12).

Μετά το πρώτο νευρικό δεκάλεπτο, ο ΟΦΗ εξασφάλισε διψήφιες διαφορές που έφθασαν και το +27 (59-32) στις αρχές της τελευταίας περιόδου, στο πιο ήσυχο αναμφίβολα απόγευμα της φετινής σεζόν.

Η εξέλιξη του αγώνα επέτρεψε στην τεχνική ηγεσία του ΟΦΗ να δώσει πολύ χρόνο συμμετοχής και στα νέα παιδιά της ομάδας, με τους Φρογάκη, Καψάλη να πατούν παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο και τους Αντιφυλιώτη, Δραμουντάνη στο τέταρτο.

Μάλιστα οι τέσσερις τους έκλεισαν το ματς…

«Ήταν μια ευκαιρία για μας αυτό το ματς, να χρησιμοποιήσουμε τα νέα παιδιά. Παίξαμε όσο χρειαζόταν για να έχουμε αυτό το ροτέισον. Ξεκινήσαμε πολύ καλά, ιδίως στο αμυντικό κομμάτι, απέναντι σε μια νεανική αλλά πολύ αθλητική ομάδα και τους βγάλαμε εκτός ρυθμού», τόνισε

ο προπονητής του ΟΦΗ Βασίλης Ράλλης και αναφέρθηκε στη δύσκολη συνέχεια: «Έχουμε 5 πολύ δύσκολα ματς τον επόμενο μήνα, αρχής γενομένης από τη Νάξο. Στόχος μας είναι να χτυπήσουμε όσο πιο πολλά παιχνίδια μπορούμε. Είμαστε σε καλή κατάσταση και σε καλή βαθμολογική θέση».

Εύκολο έργο είχαν οι διαιτητές Καρακάσης-Τσακιράκη-Καμήτσος.

Τα 10λεπτα: 18-9, 36-16, 57-32, 71-51.

ΟΦΗ (Ράλλης): Πιλκούδης 14, Παππάς 13 (1), Μποχωρίδης 16 (4), Σταμπουλής 2, Λιανός 8 (1), Κασπίρης 3 (1), Τσερκιτσόγλου 8 (2), Καψάλης 5, Φρογάκης, Πρωτογεράκης 2, Αντιφυλιώτης, Δραμουντάνης.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αντωνόπουλος): Γιαννόπουλος 18 (4), Γραμματίκας, Μπάρμπας 1, Ντιαλό 2, Κώτσος 4 (1), Ντιπτσής, Ζαρίφης 2, Κάδρας 9, Εζέτζα, Λαμπρόπουλος 1, Παπαγεωργίου 6, Γρύλλης 8.

Λύγισε στο τέλος η Αναγέννηση

Τρία δεκάλεπτα άντεξε η Αναγέννηση στην Ελευσίνα.

Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου παρά τις σημαντικές ελλείψεις της (Σπυριδάκης, Οικονομόπουλος) πάλεψε για την έκπληξη απέναντι στον Πανελευσινιακό αλλά τελικά υπέκυψε με 89-77, γνωρίζοντας την 4η φετινή της ήττα στον 1ο όμιλο της National League 1.

Με πρωταγωνιστή τον Κουρέπη (ποιον άλλο;), η Αναγέννηση κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο +5 (43-38). Από κει και πέρα όμως τα πράγματα πήραν αρνητική τροπή για τους φιλοξενούμενους που δέχθηκαν 29 πόντους στην τρίτη περίοδο και λόγω των περιορισμένων τους λύσεων, δεν είχαν τις δυνάμεις για μία ουσιαστική αντεπίθεση…

Διαιτήτευσαν οι Κουτσοδήμος-Μαρίγλη-Χαϊνά.

Τα 10λεπτα: 22-24, 38-43, 67-63, 89-77.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Βούλγαρης): Μακρής 12 (2), Ρεκουνιώτης 20, Ντακούλιας 8 (2), Νίκου 3 (1), Μανιάς 3 (1), Σταμέλος 15 (3), Παπαφλωράτος 6 (2), Μαγιντόμπε 15 (3), Κρασάκης 7, Γράψας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Βίσεντιτς 13, Μαραγκάκης 10 (1), Ραζής 15 (3), Βερτούδος 3 (1), Κουρέπης 25, Κριθινάκης 1, Μητρόπαπας 10 (2), Καλογεράκης, Κουκιαδάκης, Κυριαζής, Λαμπράκης.