ΟΦΗ με τον ΠΑΟΚ Βόλεϊ
Ο Κουμεντάκης σε μία προσπάθειά του στο χθεσινό ματς απέναντι στο μπλοκ των παικτών του ΟΦΗ

Με ήττα 3-1 από τον ΠΑΟΚ στο «παλατάκι» της Πυλαίας ξεκίνησε ο ΟΦΗ την δεκαήμερη «περιοδεία» του στα γήπεδα της Volley League, η οποία περιλαμβάνει άλλες τέσσερις αναμετρήσεις εκτός Ηρακλείου μέχρι και τις 20 Φεβρουαρίου! Η ομάδα του Άκη Φλαούνα στάθηκε καλά στα τρία πρώτα σετ του εξ’ αναβολής παιχνιδιού της δεύτερης αγωνιστικής αλλά στο τέταρτο έμεινε από δυνάμεις και λύσεις, γνωρίζοντας έτσι την όγδοη ήττα σε ισάριθμα ματς. Σήμερα (7μμ) οι δύο ομάδες θα τα …ξαναπούν, αυτή τη φορά με τυπικά γηπεδούχο τον ΟΦΗ στο κλειστό της Μίκρας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι να διεκδικήσουν κάτι καλό, με το πρώτο σετ να εξελίσσεται σε ντέρμπι. Ο ΟΦΗ έμεινε «ζωντανός» κυρίως χάρη στα 11 χαμένα σερβίς των γηπεδούχων και παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-17 και 23-22, κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ (25-23). Με τον Μαρκς στο σερβίς να πιέζει την υποδοχή του ΠΑΟΚ αλλά και να πρωταγωνιστεί στον τελευταίο κερδισμένο πόντο στο μπλοκ, ο ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στον Δικέφαλο του Βορρά.

Ωστόσο οι παίκτες του Δεληκώστα αντιλήφθηκαν γρήγορα ότι μια ακόμα απώλεια βαθμών θα εκμηδένιζε τις ήδη περιορισμένες ελπίδες τους για τον τίτλο. Έτσι, ανέβασαν προοδευτικά την απόδοσή τους και πέτυχαν την ανατροπή.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-4 στο δεύτερο σετ, ο ΟΦΗ ισορρόπησε σε 13-11 με τα μπλοκ του Μαρκς αλλά μετά το 19-17, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Με σερί 6-1, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το ματς (25-18).

Η ομάδα του Ηρακλείου παρά τα προβλήματα στην υποδοχή, άντεξε μέχρι τα μέσα και του τρίτου σετ (16-15) ωστόσο η είσοδος του Κομητούδη (πρώην πασαδόρος του ΟΦΗ) και η άνοδος του Εβάντρο, συνέβαλαν τα μέγιστα στο προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 2-1 (25-18).

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με τους γηπεδούχους να …ανεβάζουν ταχύτητα και τον ΟΦΗ να μη μπορεί να αντισταθεί λόγω κούρασης. Μετά το 16-7 και το 19-9 όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους για να κλείσει τελικά το σετ στο 25-15.

Οι Βαν Ντε Ντρις (20π.), Εβάντρο (19π.), Κουμεντάκης (14π. με 3 άσσους) και ο ανεβασμένος Άγκανιτς (11π. με 4 μπλοκ) οι πρώτοι σκόρερ του «Δικεφάλου». Γι’ άλλη μια φορά ο Γερμανός Μαρκς (18π. με 3 μπλοκ, 2 άσσους) ήταν ο κορυφαίος του ΟΦΗ και τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Βραζιλιάνος Ντράγκο (10π.), ο Αυστριακός πασαδόρος Θάλερ που για πρώτη φορά ξεκίνησε βασικός αλλά και ο Φραγκιαδάκης που έπαιξε ξανά αντί του τραυματία Καρατζά.

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του ΟΦΗ από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 23-25, 25-18, 25-18, 25-15.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Σταυριανίδης.

ΠΑΟΚ (Δεληκώστας): Παπαλεξίου 9π. (7/7 επ., 2 μπλοκ), Πριγκέτ, Αγκάνιτς 11 (6/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (11/23 επ., 3 άσσοι), Εβάντρο 19 (17/30 επ.,), Βαν ντε Ντρις 25 (23/42) / Κοκκινάκης (λ. – 79% υπ. – 63% άριστες), Κομητούδης, Σωτηρίου, Μπούτος, Καπετανίδης.

ΟΦΗ (Φλαούνας): Ντράγκο 10π. (7/11 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 5, Μαρκς 18 (13/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (6/19 επ.), Θάλερ 2, Φραγκιαδάκης 4 / Βελούδης (λ, 76% υπ. – 47% άριστες), Μονιάκης 1 (1/1 επ.), Σαρικεΐσογλου, Γαλιώτος, Μανωλάκης